... in ob zlati poroki pred dnevi v Gorenji vasi. (Foto: Denis Bozovičar)

Spoznala sta se v kinu

Anton in Marija Jenko iz Podgore sta v začetku meseca v krogu družine, prijateljev in sosedov praznovala petdeset let zakona.

Podgora - »Ob poroki sva si obljubila večno zvestobo in to drži, zato obljube nisva obnavljala,« pravita Anton in Marija Jenko, Lovračeva iz Podgore v Poljanski dolini. Pa vseeno lepe obletnice nista pustila vnemar, povabila sta sebi najbližje in bila presenečena in vesela nad razpoloženjem, ki ga je poleg njiju ustvarjalo še nekaj več kot trideset svatov.

Spoznala sta se v kinu. »Včasih so bile predstave po krajevnih skupnostih. Po eni od njih sva se s kolegom dogovorila, da greva z dekleti iz Pogare (tako domačini imenujejo Podgoro, op. a.) domov. Pa sem ostal,« prvo srečanje, ki je preraslo v ljubezen, opiše Anton, sicer doma z Dobravšce. »Kar takoj pa nisi ostal,« ga popravi pet let mlajša Marija, saj sta se dve leti in pol spoznavala, leta 1962 poročila. »Bil je tako priden, da sem ga morala vzeti,« smeje pove Marija, ki izhaja iz Gorenje vasi, a je po vojni prišla živet k stricu Martinu Šifrerju.

V mladih letih je delala v podjetju, ki je kasneje propadlo, zaradi majhnih otrok in bolehne mame je nato ostala doma. Skoraj dvajset let je nato delala v Termu, zadnji dve leti zaradi zdravstvenih težav pri Varnosti Kranj. Anton je začel pri obrtnem podjetju v Gorenji vasi, ki je kasneje preraslo v Jelovico. »Zaradi firbca in denarja sem se leta 1968 podal v tujino, v Nemčijo, kjer smo dokončevali montažne hiše.« Res je bil vsaka dva meseca doma, a skupaj je na tujem preživel kar deset let. Po upokojitvi je bil Anton dva mandata občinski svetnik in kot predsednik občinskega odbora SDS tudi predhodnik sedanjega župana Milana Čadeža.

Marsikaj lepega se je zgodilo v njunem skupnem življenju, vsega pa ne bi ponovila. »Sedaj je najlepše,« pove nevesta in razloži: »Na začetku je bilo lepo, a naporno zaradi otrok in gradnje hiše. Prav nič pa mi ni bilo všeč, ko je šel v Nemčijo, zadnjih deset let svojega službovanja pa sem imela velike težave s kolki. Zato je danes, ko sva doma in po operaciji tudi lažje hodim, najlepše.« Anton jo dopolni: »Vseskozi je bilo zanimivo, zadnja leta si lahko tudi več privoščiva. Tako se v sezoni vsaj enkrat tedensko odpraviva na kopanje na morje.« Z drugimi besedami: sta relativno zdrava in lahko počneta reči, ki so bile prej rezervirane zgolj na nekaj prostih dni v letu.

To vedo tudi njuni najbližji. Na obletnici so se zbrali vsi otroci Zdenka, Sonja in David in šest vnukov: Maja, Damjan, Sara, Kaja, Žan in Lavra. Ti so jima poleg drugih daril namenili tudi razvajanje v Moravskih Toplicah. »Zelo rada sem v toplicah in zelo zadovoljna bi bila, če bi bile kakšne bližje domu,« pravi Marija. V mislih je imela nastajajoče toplice v Kopačnici. Ob jubileju si želita predvsem zdravja, kaj kmalu pa bo moral zlatoporočenec svoji nevesti tudi izpolniti željo in jo peljati na Brezje. Čestitkam se pridružuje tudi Gorenjski glas.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 26. junij 2019 / 11:58

Policisti rabijo pomoč pri iskanju tatu

Jesenice – Jeseniški policisti obravnavajo drzno tatvino v živilski trgovini nasproti železniške postaje na Jesenicah. Storilec, star med 30 in 35 let, visok okoli 180 centimetrov, oblečen...

Objavljeno na isti dan


Kronika / / 20:16

V eksploziji dva poškodovana

V objektu Regeneracije podjetja Acroni je danes okoli pol druge ure prišlo do silovite eksplozije, v kateri sta se dva delavca poškodovala.

Kronika / / 14:34

Grožnje in vandalizem

Jeseniški podjetnik, ki je julija letos odprl prvi avtokamp na Jesenicah, se spopada z vandalizmom in grožnjami.

Razvedrilo / / 14:19

Uspešna vrnitev Zbiljske noči

Po petletnem premoru se je v petek ob Zbiljsko jezero vrnila ena večjih gorenjskih poletnih glasbenih prireditev Zbiljska noč, ki je letos praznovala tudi šestdesetletnico.

Volitve 2019 / / 13:33

Polepšali pot šolarjem

»Kampanjo vodim delovno,« je pri beljenju podhodov dejala kandidatka za županjo Mestne občine Kranj Barbara Gunčar.

Preddvor / / 13:32

Določili komunalni prispevek

Občinski svetniki v Preddvoru so opravili prvo branje odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč v občini, ki je osnova za odmero komunalnega prispevka.