Za prvi maj si bomo pripeli nageljne. (Foto: Tina Dokl)

Pripeli si bomo nageljne

Praznik dela, 1. maj, bomo Gorenjci spet proslavili na tradicionalnih prizoriščih: na Joštu, Šobcu, Poljanah nad Jesenicami, Križni gori.

Osrednja prireditev ob dnevu upora proti okupatorju, 27. aprilu, je bila prav na dan praznika na Rogli s slavnostnim govornikom, predsednikom vlade Janezom Janšo. Pred tem je praznik v Ljubljani počastila tudi Zveza združenj borcev in udeležencev NOB Slovenije. Udeležence je pozdravil predsednik združenja Janez Stanovnik, slavnostni govornik je bil podpredsednik Slavko Grčar. Območno združenje borcev in udeležencev NOB Kranj pa je dan upora proti okupatorju počastila s štirinajstim pohodom prijateljstva in spomina Udin boršt 2007.

Kranj - Za 1. maj, mednarodni praznik dela, ki ga v Sloveniji praznujemo še naslednji dan, nas bodo prebudile prvomajske budnice, pripeli si bomo nageljne in se podali na že znane točke, kjer vsako leto priredijo praznovanja. Območna organizacija Zveze svobodnih sindikatov Slovenije za Gorenjsko prireja dve srečanji, na Poljanah nad Jesenicami in na Križni gori pri Škofji Loki. Na Poljanah se bo prvomajsko srečanje začelo ob 11. uri, slavnostni govornik bo jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger. Igral bo Pihalni orkester Jesenice-Kranjska Gora pod vodstvom Domna Jeraša, plesala plesna skupina Mažoretke Partizan Jesenice, program pa povezovala Branka Smole. Na Poljane bodo brezplačno vozili posebni avtobusi. Na Križno goro, kjer je prvomajsko srečanje letos jubilejno, petindvajseto, pa obiskovalci pridejo peš. Tamkajšnji slavnostni govornik bo sekretar Sindikata delavcev trgovine Slovenije Ladislav Kaluža, Pihalni orkester Škofja Loka pod taktirko Romana Grabnerja, Plesno navijaška skupina Cvetke pod vodstvom Majde Bertoncelj in Kondi Pižorn pa bodo oblikovali program.

Na Šobcu, kjer prvomajski dogodek pripravljajo Občina Radovljica, Lokalna turistična organizacija Radovljica in Turistično društvo Lesce, bo ob 14. uri navzoče pozdravil župan Janko S. Stušek, praznični govornik bo predsednik sindikalne konfederacije KNSS Neodvisnost Drago Lombar. V programu bodo sodelovali: Pihalni orkester Lesce, Mažoretna skupina Osnovne šole Antona Tomaža Linharta, Moški pevski zbor Triglav Lesce in moderatorja Martina Pesjak in Rok Andres. Svet gorenjskih sindikatov iz Kranja pa vabi na Jošt, kjer bo ob enajstih zbrane nagovoril Jože Mencinger. Nastopila bosta dramski igralec Polde Bibič in pevec Vlado Kreslin, otroke bo razveseljeval čarovnik. Na predvečer praznika bosta na Joštu kresovanje in ognjemet, kresovi pa bodo zagoreli tudi na drugih tradicionalnih krajih.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žirovnica / petek, 27. junij 2014 / 10:36

V spomin na Titovo vas v Završnici

V dolini Završnice bodo jutri ob 11. uri odprli obnovljen partizanski tabor, poimenovan Titova vas, kjer je od oktobra 1944 do januarja 1945 prezimoval 1. bataljon Kokrškega odreda.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / / 07:00

Okuženi z gripo okrevajo

Vsi trije bolniki, ki so jim od petka do danes potrdili okužbo z novim virusom gripe A (H1N1), okrevajo.

Gorenjska / / 07:00

Za novo gripo zbolel še moški

Za ženskama, ki sta se vrnili iz Amerike, je za novo gripo zbolel še moški, ki se je v Slovenijo vrnil iz Francije. Ustrezna higiena je najboljša preventiva pred širjenjem okužbe, opozarjajo na Inštit...

Kronika / / 07:00

Heroin jih je spravil v zapor

Na kranjskem sodišču so na zaporne kazni obsodili brata Mateja in Jureta Omana ter Albanca Ardiana Cano, obtožene organizirane trgovine s prepovedanimi drogami.

Jezersko / / 07:00

Jezersko je praznovalo

Jezersko - Občina Jezersko nima uradnega občinskega praznika, pač pa 19. junija v spomin na dogodke iz druge svetovne vojne praznuje še stari krajevni praznik. Ob tej priložnosti...

Šenčur / / 07:00

Po čem bo odslej kanalizacija?

V Šenčurju razmišljajo, kako rešiti problem, ki so ga povzročili neplačniki obvezne priključnine na kanalizacijsko omrežje v Šenčurju in Srednji vasi.