
Iz firme "Dobro svetim"
V galeriji Mestne hiše v Kranju je na ogled gostujoča razstava Recte Illuminas - Dobro svetim. Predstavljenih je več kot tristo antičnih svetilk iz rimskega Singidunuma, današnjega Beograda.
Večer v galeriji Mestne hiše je bil minuli četrtek v znamenju Srbije in antičnega Rima. Na vabilo Gorenjskega muzeja namreč v Kranju gostuje razstava Muzeja mesta Beograda z naslovom Recte Illuminas = Dobro svetim. S pesmijo so nas v zgodbe iz bogate zakladnice srbskega ljudskega izročila popeljale pevke iz Srbskega kulturno-prosvetnega društva sveti Sava Kranj, še dlje v preteklost, ki so jo Srbi delili z Rimljani, pa nas vodi tokratna razstava, na kateri je predstavljenih več kot tristo antičnih svetilk z območja rimskodobnega Singidunuma, današnjega Beograda. Gre za izjemno razstavo, ki jo je več kot tri leta pripravljala ena najpomembnejših poznavalk rimskega obdobja dr. Slavica Krunić. »Ko je v muzej prišla svetilka, ki se imenuje recte illuminas, kar danes razberem kot dobro svetim, sem ugotovila, da je mojster, ki jih je izdeloval, na ta način oglaševal svoj proizvod. Glede na to, kako bogati so naši muzejski depoji in razstavne police s tovrstnimi svetilkami, sem bila takoj prepričana, da je to prava tema za temeljitejšo obdelavo ter pripravo razstave in monografije,« je povedala avtorica dr. Slavica Krunić in dodala, da je pri svojem raziskovanju vedno bolj spoznavala, kako pomembno vlogo v vseh vidikih življenja antičnega človeka je imela svetilka. Spremljala ga je od rojstva do smrti.
Med arheološkimi izkopavanji v Beogradu, posebej obsežna so bila v začetku devetdesetih let, se je v Muzeju mesta Beograda oblikovala izjemna količina svetilk. »Singidunum je bil takrat majhno rimsko mesto, zato je več kot tisoč izkopanih svetilk in fragmentov, kolikor so jih na primer našli na celotnem območju »rimske« Britanije, zares veliko bogastvo,« je ponosna Krunićeva.
Kranjska razstava ni tista, ki je bila v celoti lani predstavljena v Beogradu, a jo je avtorica lepo zaokrožila v pripoved o antični številki in njenem pomenu. Tako je prva soba namenjena spoznavanju tako imenovanih »firma svetilk«, ki jih ob pečatu in gornji površini prepoznamo kot izdelek določenega »podjetja«, in so najstarejše med njimi (1. stoletje), v nadaljevanju je en del namenjen čaščenju boga Mitre, v tretji sobi so predstavljene svetilke, ki so spremljale pokojnike na drugi svet, v stebriščni dvorani pa so na ogled najlepši primerki z najlepšim okrasjem, ter kompletna tipologija svetilk, ki so bile odkrite v Singidunumu. Na ogled pa so tudi amfore, s katerimi so iz mediteranskih dežel dovažali oljčno olje, za ljudi v celinskem delu rimskega imperija zelo drago gorivo za njihove svetilke. Dr. Slavica Krunić je napisala o svetilkah tudi strokovno monografijo, hkrati pa je pripravila tudi katalog, namenjen širšemu občinstvu. Navdušena je nas sodelovanjem med kranjskim in beograjskim muzejem. »Take muzejske izmenjave so pomembne tako za razvoj kulture kot druženje med dvema narodoma. Človekovo srce je veliko in le če ga znamo odpreti, smo lahko cenjeni tudi drugod, ne le doma,« je povedala Slavica Krunić, ki bo v teh dneh prejela nagrado Mihajlo Valtrović, ki jo Muzejsko društvo Škofje Loke podeljuje avtorju najboljšega muzejskega projekta in razstave v preteklem letu.