Počutijo se ujetnike birokracije
Ker odločitve državne revizijske komisije in ministrstev potekajo prepočasi in se bojijo, da bodo zato zamujali s projektom GORKI, na kranjski občini razmišljajo celo, da bi vložili tožbo zoper državo.
Kranj - Kranjski mestni svetniki so na četrtkovi seji od odgovornih na občini želeli, da jih seznanijo s potekom projekta GORKI z gradnjo čistilne naprave in kanalizacije. »Odločili smo se, da mestni svet s projektom Gorki seznanimo v mesecu maju, saj nas trenutno ta projekt, ki je vreden okoli petdeset milijonov evrov, resnično močno žuli. Zlasti želimo svetnike obvestiti, kako ukrepata država in pristojno ministrstvo, saj razmišljamo celo o tem, da bi vložili tožbo zoper državo,« pravi kranjski župan Mohor Bogataj.
»Izbran je bil izvajalec dokumentacije PZI in PGD za centralno čistilno napravo. Vrednost oddaje tega javnega naročila je bila 640 tisoč evrov. Neizbrani ponudnik je najprej želel vpogledati v dokumentacijo, za katero je bilo v ponudbi označeno, da gre za poslovno skrivnost. Ker smo dali Komunali Kranj pooblastilo za vodenje tega javnega naročila, ta vpogleda najprej ni odobrila, državna revizijska komisija pa je nato odobrila vpogled. Po vpogledu v dokumentacijo se je neizbrani ponudnik pritožil, sedaj pa še vedno nimamo odločitve državne revizijske komisije, ali lahko sklenemo pogodbo z izbranim ponudnikom ali ne. Projekt Gorki oziroma izgradnja čistilne naprave mora biti zaključena do konca leta 2015, in če pogledamo, koliko časa potrebujemo za izvedbo postopka izbora izvajalca, so to nerazumljivo dolgi roki. Mi pa smo že v časovni stiski in je pod vprašajem pridobitev evropskih sredstev. Ne želim sicer ocenjevati, ali so postopki peljani v skladu z zakonodajo ali ne, lahko pa rečem, da je zakonodaja na tem področju neustrezna, da so postopki predolgi in preveč komplicirani. Tako pol leta po tem, ko smo izbrali ponudnika, še vedno ne vemo, ali z njim lahko sklenemo pogodbo ali ne. To je milo rečeno nerazumljivo in se dela gospodarska škoda,« pojasnjuje direktor kranjske občinske uprave Mitja Herak.
»Prav tako imamo zaradi neodzivnosti določenih ministrstev še nekaj drugih problemov, kar se kaže pri sprejemanju območnega prostorskega načrta. Tudi pri tem smo ujetniki birokracije in mislim, da bo tudi na tem področju treba narediti red in določiti, v kakšnih rokih mora odločati tudi država,« še pravi Mitja Herak.