Nemirna tla pod Naklim
Ta teden so se v okolici Naklega tla kar petkrat stresla, sicer šibko, a še vedno dovolj, da so se nekateri ustrašili, da gre za napoved večjega potresa.
Naklo - »Takšni potresi so tudi v Sloveniji nekaj običajnega, saj pri nas povprečno čutimo od trideset do petdeset potresnih sunkov na leto. Razloga za bojazen ni, na podlagi teh potresov ne moremo napovedovati večjega potresa,« pomirja dežurna seizmologinja Ina Cecič. Potresnih sunkov je bilo sicer v teh dneh še več, a so bili tako šibki, da jih prebivalci niso čutili. Samo v ponedeljek so seizmografi po vsej Sloveniji zabeležili 22, v torek pa trinajst potresnih sunkov.
Žarišče vseh petih potresov, ki so jih ta teden čutili tudi prebivalci, je bilo v okolici Naklega, so sporočili z Urada za seizmologijo. Kar štirje potresi so bili v ponedeljek. Prvič so se tla zatresla ob 7.16, ocenjena magnituda potresa je bila 2,0, čutili pa so ga prebivalci Podbrezij ter Zgornjih in Spodnjih Dupelj. Drugi potresni sunek z magnitudo 2,5 so istega dne ob 19.25 začutili prebivalci Kranja, Tržiča in okoliških krajev. Tla so se znova zatresla ob 21.48, potresni sunek z magnitudo 1,9 pa so čutili predvsem v Zgornjih Dupljah. Četrti potresni sunek z magnitudo potresa 2,0 so najbolj čutili v Naklem in okolici. Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so ga zabeležili ob 22.26. Peti potres je sledil v torek ob 21.09, njegova magnituda je bila 1,9, najbolj pa so ga čutili v Naklem in okolici.
Intenziteta prvih dveh potresov po ocenah seizmologov ni presegla IV. stopnje po dvanajststopenjski evropski potresni lestvici (EMS), kar pomeni, da so ga občutili mnogi ljudje v stavbah, zunaj pa le redki. Ob takšnih potresih se nekateri zbudijo, okna, vrata in posoda pa so tedaj marsikje zaropotala. Intenziteta zadnjih treh potresov ni presegla III. stopnje po EMS, torej ga je občutilo nekaj ljudi v zgradbah, mirujoči ljudje pa so čutili zibanje ali lahno tresenje.