Staretov grad ostaja zanemarjen
Ker se občina in lastnik objekta ne moreta dogovoriti o lastništvu bližnjega drevoreda, slednji svoj protest že vrsto let izraža s kopičenjem najrazličnejših materialov in rejo koz, ki se prosto pasejo po okolici.
Mengeš - Staretov grad, domačinom znan tudi kot Kančev grad, Mengšanom že nekaj let ni v ponos. Posest, ki zajema grajsko stavbo in več gospodarskih poslopij, je pred nekaj leti s postopkom denacionalizacije prešla v roke sedanjega lastnika Jureta Berlota, ki pa kljub napovedim o sanaciji objekta in številnih načrtih svojih obljub še ni uresničil.
Še več, grad je postal črna točka kraja in predmet zgražanj, saj lastnik v neposredni okolici kopiči najrazličnejši material (kose asfalta, les, gradbeni material, celo stroje), na posestvu pa redi tudi kopico koz, ki se prosto pasejo po okolici. »Neurejena situacija se kljub številnim pogovorom in našim prizadevanjem vleče že več let in vsakodnevno nemočen poslušam pritožbe številnih jeznih občanov. Koze namreč skačejo po parkiranih avtomobilih, se iztrebljajo v okolici bližnje gostilne, zaradi smradu v vrtcu ne morejo odpirati oken, v tem neredu se redijo tudi podgane. Lani smo objekt razglasili za spomenik lokalnega pomena, kar lastniku omogoča kandidiranje na državne in evropske razpise, a stvari se ne premaknejo,« je ogorčen župan Franc Jerič, ki priznava, da je vse skupaj rezultat spora glede bližnjega drevoreda. Slednji je bil kot javna občinska pot izvzet iz postopka denacionalizacije, za pot naj bi država lastniku izplačala tudi odškodnino, a se je ta zaradi napake v postopku kljub vsemu vpisal v zemljiško knjigo. Občina je zato že zagrozila z izbrisno tožbo, ki pa so jo pripravljeni umakniti, če jim Jure Berlot v zameno odstopi 31 kvadratnih metrov svojega zemljišča, ki ga občina potrebuje za ureditev sprehajalne in šolske poti na tem območju.
A kot kaže, do dogovora še ne bo prišlo kmalu. »Dokler se občina ne umakne s poti, bom vztrajal pri svoji protestni drži. V to sem prisiljen, saj se nad menoj izvaja pravno nasilje. Če moja graščina ostane brez tega drevoreda oz. poti, v primeru prodaje izgubim 1,4 milijona evrov in za toliko bom tožil tistega, ki mi bo to pot skušal vzeti,« je odločen Jure Berlot, ki vztraja, da mu občina izplača odškodnino zaradi vznemirjanja lastninske pravice v zadnjih sedmih letih, protipoplavno uredi okolico in izbriše zaznamek v zemljiški knjigi. Prav tako je prepričan, da dela pošteno in da mu bo skupaj s somišljeniki z rejo koz uspelo doseči dodano vrednost v mestu.
K rešitvi spora ne pripomore niti delo ustreznih državnih institucij. Kljub številnim prijavam veterinarska inšpekcija nepravilnosti ni odkrila, sanitarna inšpekcija je odredila zgolj deratizacijo, s strani okoljske inšpekcije pa povratnih informacij ni.