Pot kulture železa
V Kovaškem muzeju v Kropi so odprli gostujočo razstavo Tri tisočletja železarstva na Slovenskem, ki so jo pred tremi leti prvič predstavili na Koroškem.
Pobuda za razstavo je nastala v Koroškem pokrajinskem muzeju v enoti na Ravnah. »Projekt Slovenska pot kulture železa smo zastavili že leta 2003 z željo po pridobitvi evropskih sredstev in smo, kljub temu da nam takrat ni uspelo, nadaljevali z njim predvsem s pomočjo številnih sodelujočih v njem, tako posameznih slovenskih muzejev, ki delujejo na področjih z železarsko zgodovino, kot pokroviteljev iz gospodarstva,« je povedala dr. Karla Oder, etnologinja, zgodovinarka in muzejska svetovalka Koroškega pokrajinskega muzeja. Razstava ima velik uspeh, saj je po prvi predstavitvi na Ravnah tokrat v Kropi doživela že deseto odprtje, med drugim je gostovala tudi v Moskvi in Budimpešti.
»Sodelavci v vsakem od sodelujočih muzejev so v svojem okolju zbrali predmete in dokumente ter poskrbeli za besedilo. In zdaj, ko smo postavljali to razstavo v Kovaškem muzeju, moram reči, da sem zelo zadovoljna, saj srce v Kropi res bije za železarstvo,« dodaja Karla Oder. Razstava ima sicer tri sklope, v prvem sega v zgodovino razvoja železarstva, v drugem delu so predstavljeni posamezniki in podjetja, ki so bili pomembni za razvoj železarstva, v tretjem sklopu pa so predstavljeni ključni proizvodni procesi za pridobivanje železa, danes tudi jekla. Razstava tako zajema skoraj 3000 let.
»Tudi v prihodnje želimo ohranjati povezave med muzeji in drugimi organizacijami pri kreiranju razstav in dogodkov v okviru železarske dediščine in razvoja v Sloveniji, saj smo le v skupnem nastopu lahko prepoznavni tudi širše v Evropi,« še razmišlja Odrova. Medsebojnega sodelovanja med muzeji je bil vesel tudi radovljiški župan Ciril Globočnik, ki je razstavo odprl.