![](/images/20120413/304139994-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Bomo vadili za tesnobo
S podelitvijo nagrad na sredini sklepni slovesnosti je Teden slovenske drame po štirinajstih festivalskih dneh za letos nepreklicno zapustil Kranj.
Kranj - Uspešno, saj je bilo šestnajst predstav letošnjega festivala dobro obiskanih, okrog tristo gledališčnikov iz Slovenije in tujine je tako letos ustvarjalo za več kot tri tisoč gledalcev. Kot vselej je zaključek tudi dan za nagrade najboljšim. Osrednjo nagrado Slavka Gruma za najboljše novo izvirno dramsko besedilo je tako podelil minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk. Roko je stisnil enemu najbolj igranih slovenskih dramatikov zadnjega časa Vinku Möderndorferju, in sicer za njegovo besedilo Vaje za tesnobo.
»Vaje za tesnobo, podnaslovljene kot »igra o današnjih dneh«, zarežejo v psihopatologijo sedanjosti z izjemno ostrino. So hkrati aktualna in izjemno tehnično izbrušena igra, v kateri pred nami teče svet v vratolomnem tempu montaže dramskih atrakcij, skozi katere pronica banalen, a hkrati že kar boleč vsakdan,« je v obrazložitev nagrade zapisala strokovna žirija. Gromek in dolgotrajen aplavz v dvorani je sporočal, da se z izborom strinja tudi publika, saj je Möderndorfer eden najbolj prepoznavnih avtorjev zadnjega časa in ob številnih nagradah za režije, romane in filme je tokrat prvič dobil tudi osrednjo dramsko nagrado. »Nagrada mi pomeni zelo veliko, saj je edina slovenska nagrada za dramatiko, v Celju namreč nagrajujejo zgolj komedije. Vse priznanje festivalu, ki je v dvainštiridesetih letih zelo veliko naredil za slovensko dramatiko in je bil tako kot za mnoge avtorje tudi zame vselej izziv. Zadnja leta vsako leto sodelujem na njem z enim, včasih tudi z dvema besediloma. Odvisno, koliko se mi jih izpiše v tistem letu,« je povedal nagrajenec.
Šeligovo nagrado za najboljšo predstavo tekmovalnega programa je po mnenju žirije prejela uprizoritev Zgodba o nekem slastnem truplu ali gostija ali kako so se Roman Abramovič, Lik Janša, štiriindvajsetletna Julija Kristeva, Simona Semenič in inicialki Z. I. znašli v oblačku tobačnega dima avtorice Simone Semenič v režiji Primoža Ekarta in produkciji Zavoda Imaginarni. Enaka izboru žirije je bila tudi odločitev občinstva, ki je izmed vseh predstav omenjeni prisodila najvišjo oceno 4,9. »Komorna, pretresljiva, izčiščena in globoko izpovedna predstava, ki zanjo tudi gledalci prispevamo svojo odgovornost in svoje ime,« je o predstavi, ki se igra v zasebnem stanovanju za šest oziroma največ osem gledalcev, med drugim zapisala žirija, avtorica besedila Simona Semenič, že dvakrat Grumova nagrajenka, pa povedala: »To, da so predstavo nagradili tako gledalci kot žirija, je dokaz, da publika ni tako konservativna, kot pogosto skušajo prepričati umetniški vodje gledališč. Glede na to, s kako šibkimi produkcijskimi pogoji smo ustvarili predstavo, je nagrada trojna.«