Umetnostni zgodovinar Boštjan Soklič je glasbeno popestril odprtje; kustodinja razstave Barbara Sterle Vurnik, direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar ter umetnik Andrej Jemec.

Lakota po črnem

V Galeriji Ivana Groharja v Škofji Loki so v torek odprli grafično razstavo priznanega akademskega slikarja in umetnika Andreja Jemca z naslovom Kam?.

Po sedmih letih, ko so v Loškem muzeju gostili veliko razstavo akvarelov akademskega slikarja Andreja Jemca, so sedaj v Groharjevi galeriji do 22. aprila na ogled umetnikove črno-bele grafike. Razstavo je odprla direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar, ki je uvodoma vse lepo pozdravila ter se zahvalila avtorju ter številnim obiskovalcem, ki so se udeležili odprtja, nato pa besedo prepustila kustodinji razstave Barbari Sterle Vurnik, ki je predstavila umetnika in njegovo pot.

Andrej Jemec, rojen leta 1934, je študiral slikarstvo v Ljubljani, že v času študija pa se je izpopolnjeval v Parizu in Londonu. Najprej je ustvarjal kot svobodni umetnik, nato pa je dolga leta poučeval na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani ter bil dvakrat njen dekan. Dejavno je sodeloval kot vodja pri ustanavljanju in oblikovanju študijskega programskega oddelka za oblikovanje ter pri prenovi likovne vzgoje v slovenskih šolah. Sedaj živi in dela v Ljubljani in v Zabreznici na Gorenjskem.

Njegov umetniški opus je izjemno bogat, saj se ukvarja s slikarstvom, grafiko, risbo, tapiserijo, skulpturo, barvnimi stekli ter grafičnim oblikovanjem, pa tudi z arhitekturnimi tematikami ter publicistiko. Jemčeva dela hranijo v številnih muzejih in galerijah po vsem svetu: London, Washington, Dunaj, Praga, Tokio ... Je prejemnik številnih nagrad, med drugimi tudi Prešernove nagrade za življenjsko delo.

Vrhunska grafična dela, razstavljena v Galeriji, so nastala v zadnjih dveh dekadah in so prikaz umetnikovega razmisleka o dilemah sodobnega sveta – gre za tesnobnost vojno-recesijske družbene situacije, kot tudi za posameznika, ujetega v njej. Kako torej naprej iz navidez brezizhodnega položaja? Kam? Odgovore lahko poiščemo v Jemčevih grafikah, ki sama ta vprašanja tudi zastavljajo, hkrati pa s svojim izžarevanjem 'lakote po črnem' odpirajo nove perspektive.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 3. julij 2012 / 07:00

Nedelja za Slovence po svetu

Izseljensko društvo Slovenija v svetu je na Veliki planini organiziralo že 19. Tabor Slovencev po svetu. Številni mladi izseljenci razmišljajo, da bi se za stalno vrnili v domovino svojih prednikov.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Navdušile tudi v vazah

V Arboretumu so se na petem rožnem dnevu zbrali ljubitelji vrtnic iz vse Slovenije.

Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Traktoristi presenetili Jožeta

Glinje pri Cerkljah - Na praznik državnosti 25. junija je bil Jože Jerič, po domače Ajdovčev iz Glinj pri Cerkljah, star 50 let. Jože je najbolj znan kot mehanik in servis...

Kranj / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Še varnejši na poti v šolo

Predoslje - V želji, da bi bilo prečkanje cest na prehodih za pešce v neposredni bližini šol oziroma vrtcev za še bolj varno, so pri Mestni občini Kranj poskrbeli za nov varnostn...

Kranj / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Tavčarjeva je spet zaživela

Minulo soboto Kranj še malo ni bil dolgočasno mesto, da je bilo veselo, tudi ko se zmračilo, pa so poskrbeli v Tavčarjevi ulici.

Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Jurčki dveh generacij

Štefanja Gora - Gobarji so letos že prišli na svoj račun. Tudi Peter Kvas iz Čirč pri Kranju je letos že nekajkrat gobaril, najraje po gozdovih na Štefanji Gori, koder se je tudi...