Monopolnega Alpdoma nova matematika
Nedavno je na nekem spletnem blogu pisalo, da se po hodnikih občinske uprave šepeta, da namerava župan s sedanjim upravnikom (Alpdomom) prekiniti pogodbo o upravljanju občinskih stanovanj.Kjer je dim, je tudi ogenj, pravijo. No, s to potezo (ko bi mu jo le uspelo tudi izpeljati) bi župan zagotovo zaprl usta še poslednjim nejevernim Tomažem, ki s(m)o mu (potihoma) očitali, da je povsem pozabil na svoje predvolilne obljube. Krivdnih razlogov za prekinitev pogodbe mu vsekakor ne primanjkuje (ne gre namreč zgolj za udiranje streh in rast dreves iz žlebov), eden izmed njih pa bi lahko bil tudi matematične narave. Za omenjenega upravnika je namreč štiri deljeno z dve kar šest. Ne verjamete? Pa s pomočjo upravnikovega razdelilnika stroškov št. 0033512021018 z dne 15. marca 2012 (četrta postavka po vrsti) še na praktičnem primeru poglejmo, kako je navkljub venomer novim in novim prenovam računalniške (programske) opreme občinsko-upravniška matematika videti dandanašnji.
Strošek: električni tok skupnih prostorov v znesku 10,30 evra na mesec; ključ delitve je število oseb, ki jih je upravnik naštel skupno 1.420,30 (predmetni pravilnik resda določa, da se pes šteje kot 0,50 osebe, ampak le od kod pa upravniku 0,30 osebe?!), torej bi moral upravnik zaračunati 0,00725 evra za vsako osebo, a njemu seveda uspe naračunati neverjetnih 0,0231 evra na osebo, kar je za kar 218,62 odstotkov več oz. več kot trikrat toliko, kot bi v skladu z veljavnimi mednarodnimi matematičnimi standardi smel naračunati! Sedaj pa preračunajmo, koliko to znese letno pri 1.420,30 osebah ... Sedaj pa to sploh ni več tako majhen znesek. In to pri vsega eni sami samcati postavki in v eni sami t. i. prijazni soseski!
Pravijo tudi to, da v sili še hudič muhe žre. Če je pa vegetarijanec, pa pač malo prikroji matematična pravila ... Pa kaj, saj mu nobeden nič ne more. Mar tudi naš župan ne?
Marko Berlogar