Izdelava skalnjaka
Vrt ali cvetlično gredico lahko preprosto polepšamo s pripravo manjšega ali večjega skalnjaka. Izdelava ni tako zahtevna, kot se zdi, zahteva le pravo izbiro kamenja in pripravo podlage.
Skalnjak postaja vse bolj priljubljen način polepšanja vrta. Izdelava manjšega skalnjaka ne zahteva veliko časa in dela. Pomembno se je držati nekaterih pravil, na katera prisegajo poznavalci in strokovnjaki, sicer bo skalnjak videti bolj kot naključno nametan kup kamenja kot urejen vrtni motiv. Osnova izdelave skalnjaka je pravilna priprava podlage. Strokovnjaki svetujejo, da na prostoru, kjer bomo skalnjak postavili, odstranimo zemljo, za lopato v globino, dno nastale luknje razrahljamo in nasujemo podlago iz prodnikov, ki naj skoraj izravna izkopano luknjo. S tem zagotovimo primerno drenažo, še posebej na območjih z višjim nivojem podtalnice, oziroma bolj vlažno zemljo, saj večina rastlin, ki sodijo v skalnjak, slabo uspeva v vlažni zemlji. Preko podlage nasujemo izkopano zemljo in preko te plast rodovitne zemlje, primerne za sajenje rastlin (humus). V zgornjo plast postavimo skale in kamenje, pri njihovi postavitvi pa je najbolje, da se zgledujemo po naravi, zato je po mnenju poznavalcev pred gradnjo skalnjaka pametno, da si ogledamo naravne skalnjake v naših gorah.
Pri postavljanju kamenja poznavalci opozarjajo na nekatere pogoste napake pri gradnji skalnjakov. Tako naj kamni ne bodo postavljeni v nenaravne položaje. Pri izbiri kamenja in skal za gradnjo poskrbimo, da bodo kamni lepi, razgibani, iz iste kamnine, primerne velikosti in iz primerno trdne kamnine, da med prevozom ne razpadejo. Pred gradnjo poskrbite, da imate kamenja dovolj za velikost skalnjaka. Velike skale postavljamo na dno skalnjaka, manjše kamne pa proti vrhu, v vmesne prostore sproti nasipavamo zemljo, v katero bomo kasneje zasadili rastline. Pri gradnji je potrebno večino kamna vkopati, iz tal naj tako gleda le okoli tretjina kamna, saj s tem zagotovimo stabilnost, s sprotnim nasipanjem zemlje pa kamne utrdimo. Po zaključeni gradnji skale prekrijemo z zemljo, ki naj se usede in utrdi v vmesne prostore, sajenja pa se praviloma lotimo šele, ko je zemlja dovolj utrjena. Zemljo za skalnjak pripravimo glede na potrebe rastlin, kar pomeni, da se že pred gradnjo skalnjaka pozanimamo, katere vrste rastlin sodijo v skalnjak in kakšne so njihove potrebe. Večinoma gre za rastline, ki potrebujejo zračno in prepustno zemljo, ki jo pridobimo z mešanjem zemlje in peska.
Za zasaditev v skalnjak so primerne predvsem rastline, ki rastejo v goratih predelih Slovenije, da naštejemo le nekatere, so to dobra misel, netresk, svišč, vresje, materina dušica in podobno, nekateri vrtičkarji pa zasajajo tudi druge vrtne cvetlice, ki pa različno uspevajo, glede na konstrukcijo skalnjaka.