O finskem vrhuncu (8)
Na kaj pomislite ob besedi Laponska? Svoje navdušenje bi lahko opisala z besedami »neskončna belina« in »tišina«. Gozdovi, katerih drevesne veje se komaj držijo pod težo snega. Reke in jezera, katerih zamrznjena gladina se, če imaš srečo in sije sonce, svetlikajo prav pravljično. Laponska se razteza na severu Finske, začenši z mestom Kemi, ki slovi po ogromnem snežnem gradu. Pot me je vodila do Rovaniemija, mesta na jugu Laponske. Čeprav je turistično smučarsko središče, je tamkajšnja narava tako čudovita, da lahko odmisliš vse trgovine in internet. Sploh, če doživiš »zeleno nebeško čudo«, severni sij, ki ga je povprečno moč videti dvesto noči na leto. Gre za fenomen, ki je viden v antarktičnem in arktičnem območju. Slednje se uradno začne v mestu Napapiiri, nekaj kilometrov severneje od Rovaniemija. Tamkajšnje cene so seveda temu primerne. Najbolj znana dogodivščina, ki se ti lahko tam zgodi, pa je osebno soočenje s čisto pravim Božičkom v Božičkovi vasi, ki te popelje nazaj v - kakopak - božični čas.
Božiček ni v tipično ameriški rdeči opravi. Poleg dolge bele brade in brkov nosi nekakšen rdeči pončo oziroma jopico, pod njim pa volnene žabe in nogavice z dodatki jelenove kože in s tipičnimi barvnimi trakovi laponske »noše«. Njegova rezidenca seveda vključuje nešteto trgovinic s spominki, torej od kemičnega svinčnika do pižame z motivom Božička, jelenov, haskijev, severnega sija in snega, in prostor, kjer za nekaj evrov ovekovečijo tvoje prečkanje arktičnega pola in ti pritisnejo štampiljko v potni list, glavni dobitek pa je seveda soba, v kateri srečaš Božička. Obisk lahko zate tudi ovekovečijo s fotografijo, za katero je potrebno odšteti dobrih dvajset evrov. Prostor, ki te pelje do Božička, je časovna naprava, ki upočasnjuje čas, tako da ima Božiček na predbožični večer čas obiskati prav vse otroke tega sveta. Božiček seveda ne more brez svojih jelenov. Velike, ogromne živali s še bolj ogromnim rogovjem, delujejo izredno nežno, vendar nekoliko naveličane turistov. Kilometer z jelenom in tipičnimi Božičkovimi sanmi stane nekaj več kot deset evrov.
Sicer pa je v Rovaniemiju moč delati neskončno aktivnosti v nešteto različnih kombinacijah. Vožnja s sanmi z jeleni ali haskiji, oboji ponujajo tudi daljše safarije, pa motorne sani, pa kombinacijo vsega trojega in podobno. Cene aktivnosti se gibljejo okoli sto evrov, povprečno pa trajajo od ene do treh ur, odvisno od kombinacije. Seveda ne gre mimo omembe vseh mogočih vrst smučanj, hoje po snegu (snowshoeing), lovljenja rib pod ledom (icefishing), pa plavanja (po savni, seveda) v zamrznjenem jezeru (iceswimming) in podobnih vragolij. Ker pa Laponska v poletnih mesecih ne premore niti enega dneva teme, je destinacija zanimiva tudi poleti. Takrat se aktivnosti prelevijo v rafting, treking, nabiranje gozdnih sadežev in ribolov v tisočerih jezerih.