Nujna zamenjava dveh sedežnic
Žičnice Vogel od 1. marca dalje vodi Boštjan Mencinger. Z letošnjo sezono, v kateri so našteli 1500 smučarjev več kot lani, so zelo zadovoljni.
Ukanc - Žičniške naprave na Voglu naj bi po napovedih novega predsednika uprave Žičnic Vogel Boštjana Mencingerja obratovale vsaj še do konca marca, v primeru, da bo še snežilo, pa bodo smučarsko sezono podaljšali v april. Že zdaj so z obiskom v letošnji zimi zelo zadovoljni, saj jih je v primerjavi z lani obiskalo 1500 smučarjev več. »Predvsem je bil dober obisk v januarju, februarja nekoliko manj, a bomo marca nadoknadili,« je pojasnil Mencinger in dodal, da so še vedno odvisni zgolj od naravnega snega. »To je ena od naših slabosti, a obenem tudi prednosti. Vse več ljudi namreč ceni smuko na naravnem snegu,« je dejal Mencinger.
Zaveda pa se, da je prihodnji razvoj smučišča Vogel odvisen tudi od vlaganj v žičniške naprave in druge objekte. »Najbolj nujna je zamenjava zastarelih žičniških naprav, predvsem dvosedežnice Zadnji Vogel in enosedežnice Šija. Ob tem moramo še preceniti, kaj je najugodnejše: šestsedežnica ali kaj drugega,« je razložil Mencinger in dodal, da je prednostna naloga tudi ureditev parkirišča ob vznožju, saj je sploh ob koncih tedna, zlasti če zapade veliko snega in je težko plužiti, veliko težav s parkiranjem. Osnova za kakršnekoli naložbe, je ob tem poudaril Mencinger, je sprejetje državnega prostorskega načrta. »Ker gre pri tem za dolgotrajne postopke, bomo proučili možnosti, ali je katere projekte možno speljati že pred njegovim sprejetjem,« pravi Mencinger. Obenem bodo preverili, za katere naložbe, ki so po Mencingerjevih besedah vredne tudi več milijonov evrov, so sploh sposobni zagotoviti denar. O tem naj bi se z lastniki, med katerimi je večinski KD Group, pogovarjali še ta teden. Obisk smučišča, še pravi Mencinger, pa bodo lahko povečali le z izboljšanjem nastanitvene ponudbe v Bohinju, saj jim z enodnevnimi gosti to ne bo uspelo. »Ta čas sta odprta le dva hotela, sameva tudi Ski hotel na samem smučišču, ki ga po mojem prepričanju ne bi bilo težako napolniti skozi vso sezono.«
V letošnjem letu jim je že uspelo izboljšati poslovanje. Sezono bodo sicer še vedno končali v rdečih številkah, a jim je primanjkljaj v zadnjih letih uspelo zmanjšati. Še leta 2008 je izguba znašala prek 260 tisoč evrov, lani le še 14 tisoč. Letos so morali denar vložiti tudi v nov teptalec snega zaradi večje okvare ne prejšnjem, že skoraj dve desetletji starem teptalcu. Letos so sicer samo v januarju in februarju ustvarili devetsto tisoč evrov prihodkov, kar je sto tisoč evrov več kot lani v enakem obdobju.