Milan Čadež, Janez Žakelj in Aleš Čerin zadovoljni po podpisu pogodbe o pristopu dveh gorenjskih občin v ljubljanski CERO (Foto: Polona Mlakar Baldasin)

Smeti bodo vozili v Ljubljano

Občini Žiri in Gorenja vas-Poljane sta z Mestno občino Ljubljana in Snago podpisali pristopno pogodbo k Regijskemu centru za ravnanje z odpadki Ljubljana.

Žiri - Regijski center za ravnanje z odpadki Ljubljana (RCERO) je najobsežnejši projekt na področju ravnanja z odpadki, vzpostavitev je sofinancirana iz kohezijskega sklada, s pristopom občin Žiri in Gorenja vas-Poljane pa je poleg Ljubljane vključenih še 26 občin širše osrednjeslovenske regije.

»Projekt RCERO je dolgoročna rešitev problematike ravnanja z odpadki na sodoben in okolju prijazen način,« je poudaril Aleš Čerin, podžupan v začasnem opravljanju funkcije župana Mestne občine Ljubljana (MOL), in nadaljeval, da sta čistilna naprava za izcedne vode in odlagalno polje že zgrajena: »Za tretji, najzahtevnejši del, gradnjo objektov za predelavo odpadkov, trenutno poteka postopek izbire izvajalca.«

Neaktivni Gorenjci

»Podpis pogodbe je posledica neaktivnosti CERO Gorenjska. V občinah na južnem robu regije in blizu Ljubljane smo se zato skupaj odločili za dolgoročno in zanesljivo rešitev obdelave in odlaganja odpadkov,« je o pristopu k ljubljanskemu CERO povedal gorenjevaško-poljanski župan Milan Čadež. »Ostanke odpadkov naj bi po pogodbi v Ljubljano začeli voziti do leta 2015, možno je tudi prej, saj država zapira deponijo Logatec, kamor romajo odpadki sedaj,« pa je pojasnil žirovski župan Janez Žakelj.

Odločitev za RCERO Ljubljana je bila sprejeta zaradi realnosti projekta, saj sta Snaga in MOL najbliže končni izvedbi, medtem ko gorenjskega ni in ni. »Ljubljanski CERO je največji v Sloveniji, zato bi tudi po ekonomiji obsega lahko dosegal najnižje cene ravnanja in deponiranja odpadkov. Hkrati pa moramo vedeti, da bo cena za onesnaževanje okolja v prihodnosti kvečjemu višja od današnje,« je pojasnil Žakelj. V občini Gorenja vas-Poljane je cena ravnanja z odpadki od leta 2007 enaka tudi na račun sodelovanja občanov, ki sedaj ločijo že skoraj polovico odpadkov.

Nadzor redarjev

»Če bomo obdržali takšen trend napredovanja pri ločevanju odpadkov, hudega povišanja cen ne pričakujem,« je poudaril Čadež in povedal še, da so ta teden v občini začeli redarji nadzorovati smetnjake. Redarji gospodinjstev za zdaj ne bodo denarno kaznovali, le smetnjakov z nepravilno ločenimi odpadki ne bodo izpraznili.

»Bolj ko bomo sami sortirali in se zavedali, da smo za svoje smeti odgovorni sami, tem dlje bo cena ostala enaka,« je razložil Čadež, njegov kolega Žakelj pa: »Naš cilj je, da obdržimo čim nižjo ceno. Tako smo lani z doslednim ločevanjem odpadkov odložili za tretjino manj ostankov na deponijo, a rezerve ostajajo. Tako znižujemo stroške gospodinjstev in občine.« Tudi v Žireh bodo redarji medobčinskega inšpektorata začeli preverjati ločevanje v domačih smetnjakih. Očitno gre med občinama in občani tudi za rivalstvo, tako pri ločevanju odpadkov (sedaj okoli sto kilogramov na občana) kot pri ceni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 21. julij 2019 / 21:11

Novi direktor SIJ Elektrode

Jesenice – Uprava Skupine SIJ je na mesto direktorja družbe SIJ Elektrode Jesenice imenovala Giuseppeja Lombardija. Dosedanji direktor Andrej Pogačnik, ki je začasno vodil SIJ Elektrode in SIJ SUZ,...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

104-letna Menžarjeva Tončka najstarejša občanka

Stari ljudje so nekaj posebnega. Vedno imajo čas, kar je danes redkost. Antoniji Žbontar - 104-letni gospe, doma iz Kamne Gorice, je uspelo zaustaviti proces staranja, saj ne pozna tipičnih starostnih...

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Azbest v vodi ni nevaren

V Komunali Kranj zagotavljajo, da zaradi azbestno-cementnih cevi pitna voda ni zdravju nevarna.

Železniki / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Dodatni prostori za knjižnico

Krajevni knjižnici Ivana Tavčarja v Železnikih, ki ima prostore na Češnjici, se letos obeta širitev.

Šport / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Trenerski poklic dolgoletna želja

Urška Potočnik, nekdanja odlična plavalka, svoje bogato znanje posreduje mlajšim radovljiškim plavalcem.

Zanimivosti / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Invalidu voziček za šport

Petina od 105 članov Društva paraplegikov Gorenjske je dejavna, mnogi tudi v športu. Za enega svojih novih članov želi društvo kupiti invalidski voziček, ki bo primeren za sedečo košarko.