Damjana Pečnik je zbrane pozvala k nadaljevanju ohranjanja zgodovinske kulturne dediščine, ki jo ogrožajo predvsem brezbrižne korporacije.

Združeni zmoremo več

V sredo je v Sokolskem domu v Škofji Loki potekalo praznovanje ob desetletnici Združenja zgodovinskih mest Slovenije.

Škofja Loka - Mnogo slovenskih mest je upravičeno ponosnih na svojo bogato preteklost, katere stavbna ter kulturna dediščina je marsikje ohranjena še danes. Z njo mesta kažejo raznovrstnost kulture od prazgodovine prek srednjega veka vse do današnjih dni. Kar tretjina slovenskih mest je tudi spomeniško zaščitena. Pred desetimi leti je nastalo Združenje zgodovinskih mest, v katerem sodeluje enajst slovenskih mest z namenom ohranjati pa tudi oživljati mestne posebnosti ter skrbeti za kulturne dogodke.

Srečanja ob jubileju se je udeležilo vseh enajst županov združenih mest, med katera iz Gorenjske spadajo mesta Kranj, Tržič, Radovljica ter Škofja Loka, kjer je tudi sedež Združenja. Uvodoma je vse pozdravil župan Škofje Loke Miha Ješe, ki je pozval k nadaljnjemu sodelovanju v duhu prijateljstva. Idrijski župan Bojan Sever je predstavil dosežke domačega mesta ter poudaril vztrajnost pri projektih, saj le to vodi do uspeha. Besedo je prevzela generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino Damjana Pečnik, ki je izpostavila pomembnost povezave materialne kulturne dediščine z duhovnim stanjem, ki jo je treba ohranjati. Predstavnik Slovenske turistične organizacije Jernej Zajec je spregovoril o povezanosti kulture in turizma, ki naj živita v harmonični simbiozi, za kar se trudijo tudi v organizaciji s promocijo kulturno-turističnih dogodkov na mnogih socialnih omrežjih. Zbrani v Sokolskem domu so si nato ogledali kratke predstavitvene filme o kulturnih znamenitostih vseh mest, celoten dogodek pa je popestril ansambel Capella Carniola, ki je izvrstno zaigral nekaj srednjeveških skladb.

Prireditev se je zaključila z željo vseh po nadaljevanju sodelovanja ter večanja ozaveščenosti, da so zgodovinska mesta umetnostno-kulturni zaklad ter turistična privlačnost, kar je posledično pomembno tudi za gospodarsko-družbeni razvoj vse države.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 4. maj 2015 / 14:26

Naprej z nasmehom

Gledališče slepih in slabovidnih Nasmeh je v Kulturnem domu na Breznici navdušilo občinstvo z avtorsko gledališko predstavo Kako naprej?.

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / torek, 10. oktober 2006 / 06:00

Gostovanje argentinske Pristave

Slovenska gledališka skupina Pristava iz Buenos Airesa v Argentini je gostovala tudi v Cerkljah in Podbrezjah.

Šenčur / torek, 10. oktober 2006 / 06:00

Obnovljena šenčurska šola

Osnovna šola Šenčur je v zadnjih dveh letih dobila povsem novo, sodobno podobo.

Mengeš / torek, 10. oktober 2006 / 06:00

Mengeš potrebuje obvoznico

Mengeš - Mengeš je prometno eno najbolj obremenjenih mest v Sloveniji. Skozenj teče promet s Štajerske proti Ljubljani in Gorenjski, veliko je tudi tranzitnega prometa....

Zanimivosti / torek, 10. oktober 2006 / 06:00

Srečanje psov meščančkov

Kranj - Pred vrtnim centrom Kalia na Zlatem polju v Kranju so v soboto dopoldne izbirali najbolj simpatičnega, največjega, najmanjšega in najbolj ubogljivega mešančka. Zbralo se je...

Cerklje na Gorenjskem / torek, 10. oktober 2006 / 06:00

Pravi kmet ne rabi fitnesa

Če bi potencialne slovenske misice in mistri vedeli, da je nagrada na izboru Lepotice in Fanta slovenskega podeželja najprej obisk Brazilije, potem šele John Deere, bi si vsi omislili kmetijo.