Dopoldne v mesnici, popoldne v predelavi
Anton Čadež letos praznuje 25 let samostojne podjetniške poti. Mesnine z njegovim imenom so znane po vsej Sloveniji, na Gorenjskem imajo danes pet poslovalnic.
Visoko - Po zlomu številnih podjetij konec 80. in v začetku 90. let prejšnjega stoletja so številni njihovi zaposleni začeli s samostojno podjetniško potjo. Med takšnimi podjetji je bilo tudi Meso izdelki Škofja Loka, med novimi podjetniki pa tudi Anton Čadež. Natančno na petek, 13. novembra, je prevzel in odprl poslovalnico na Primskovem v Kranju. »Bil sem izučen mesar, poznal stanje v poslu, zato smo se kar hitro znašli. Poleg mene še Stane Bevk, žena in sin, drugi pa nam na začetku niso zaupali, kot še številnim drugim zasebnikom v tistem času,« se začetkov spominja Čadež.
Sčasoma se je število zaposlenih povzpelo na okoli 70 sodelavcev, danes je pri družinskem podjetju Čadež, podjetje vodita sin Tomaž in hči Tonja, 55 sodelavcev. Anton se spominja, da so bili na začetku dopoldne v mesnici, popoldne v predelavi v domači kleti. Če ji še lahko rečemo domača klet, saj se razprostira na dobrih tisoč kvadratnih metrih. »V najboljših časih smo po drugih trgovinah razvozili približno polovico naših izdelkov,« pravi Čadež, o kupcih pa: »Seveda obstajajo kupci, ki nam zaupajo že od začetka, čeprav lahko danes dobiš meso v vsaki trgovini, še na bencinskih servisih.« Mesarji so bili v 80. letih prejšnjega stoletja zelo cenjeni, saj mesa ni bilo. Še danes ljudje znajo povedati, da mesar odreže lepši kos mesa, če si znan ali prijazen. Tudi zato so konec tega desetletja mesnice rasle kot gobe po dežju. Čadež danes kupce deli na tiste, ki stavijo na cene, in druge, ki jim je ljubša kakovost. In slednji se oglasijo tudi v eni od Čadeževih mesnic.
Anton je z delom v mesnici oziroma mesarstvom zastrupil vso družino. »Ja, tudi hči je že kot majhna govorila, da bo mesarka. Danes dela v našem podjetju, a kot ekonomistka,« pravi oče uveljavljene blagovne znamke Čadež. Na vprašanje, na katere izdelke je ponosen, hitro odgovori: »Na vse, kar delamo!« Ponujajo kvalitetne hrenovke, paštete, jezersko šunko, zaseko, domačo salamo, domačo klobaso, biftek, kranjsko klobaso, ... Pri nagradah je vedno lahko le en prvi, kljub izkazani kakovosti številnih mesnih izdelkov, kljub temu pa je ponosen na vsa priznanja za kakovost. In teh ni malo.
Gospodarska kriza se kaže tako v panogi kot v njihovem podjetju. »Kdor trdi drugače, ali laže ali pa ima veliko srečo,« pravi Anton Čadež in nadaljuje: »Slovenci danes pojejo manj mesa kot pred leti tudi zaradi negativne reklame, saj naj ne bi bil zdrav. Po drugi strani kupci iščejo cenejše meso in izdelke, tretji razlog pa je večje število ponudnikov.« Ugotavlja, da ponudba velikih trgovin temelji na oglaševanju nizkih cen mesa in mesnih izdelkov. Manjši pa temu konkurirajo s kakovostjo.
Pri Čadeževih so vedno stavili na meso slovenskega porekla. Posebej pri govedini, ki jo kupujejo le od okoliških kmetov in v Poljanski dolini. Mojster Čadež izvira s Hotavelj v Poljanski dolini, v tej vasi je veliko uspešnih mojstrov obrtnikov. »Ne vem, zakaj sem šel za mesarja. Nekateri so šli za zidarja, drugi za mizarja, tretji mesarja. V Škofji Loki v mojih časih mesarjev sploh ne bi bilo, če ne bi bilo fantov iz Poljanske doline,« se spominja Čadež. Tudi njegov brat se je izučil za mesarja.
Po prvih načrtih naj bi ostal na domači kmetiji, a se zaradi težkih časov za kmetovanje ni odločil. »Nikoli mi ni bilo žal, da sem postal mesar,« pravi mojster in na ugotovitev, da ima lepo delo, odgovarja: »Ne, delo ni lepo. Če bi to trdil, bi lagal. Veliko raje kot v predelavi sem delal v trgovini, med ljudmi.« Lani se je upokojil in podjetje prepustil mladim, pred tem pa kot mesar delal kar od leta 1959 in ima tako več kot 50 let delovne dobe!