Ženske v malem
Marca se začne prebujati narava, z njo pa "zacvetijo" tudi ženske. Kako tudi ne bi, ko pa v tem mesecu moški, še bolj pa mediji, na veliko opevajo ženske in njihovo energijo. Tega ne zamaje niti 40 mučenikov, ki so na koledarju le dva dni za najodmevnejšim ženskim praznikom. V pričakovanju slednjega bomo na piedestal postavili ajdo in angeliko, dve "ženski rastlini", ki s predstavnicami nežnejšega spola ne delita le zalih imen, pač pa tudi dejansko lajšata življenje v ženski koži.
Angelika za hormonsko ravnovesje
Dasiravno pri nas angelike ne uporabljamo prav pogosto, je v kitajski medicini ena najpomembnejših, če ne celo vodilna »ženska rastlina«. Pri lajšanju hormonskih težav ji ni para. Obnese se, ko je estrogena preveč - denimo za lajšanje predmenstrualnega sindroma, pa tudi, ko ga je premalo - v obdobju menopavze. Ženskam vrača vitalnost, uravnava menstruacijski ciklus, blaži menstrualne krče, zmanjšuje navale vročine in glavobole, povezane z menopavzo, pomirja živce in preprečuje splošno utrujenost in izčrpanost. Te izjemne lastnosti premore zlasti kitajska angelika (Angelica sinensis), v manjši meri pa tudi angelika, ki raste na naših vrtovih (Angelica archangelica). Pri prvi navadno uporabimo že pripravljene pripravke, iz druge pa si pripravimo čaj na ta ali oni način. Dobro se obnese preliv: zvrhano žličko posušene in sesekljane korenine zvečer namočimo v skodelico hladne vode, zjutraj odcedimo in rahlo pogrejemo ter spijemo po požirkih. Odločimo pa se lahko tudi za poparek: čez enako količino korenine prelijemo skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut in precedimo. Pripravkov angelike ne uporabljamo med nosečnostjo in v času dojenja, pa tudi, če imamo močne krvavitve, drisko, edeme ali če uživamo zdravila za redčenje krvi.
Ajda za vsako drugo
Če bi naše babice vedele, kako zdravilna je ajdova zel, se ne bi nič obotavljale in bi sebi in svojim dragim poleg jedi iz ajdovih semen, ki so tako pogosto našle mesto na njihovih mizah, privoščile tudi čaj iz ajdovih listov in cvetov. A izjemno učinkovitost ajdovega zelišča so odkrili šele nekaj desetletij nazaj. Ajda (Fagopyrum esculentum) je čez noč zaslovela kot rastlina z izjemno veliko vsebnostjo flavonoida rutina, ki je eden najboljših varuhov ven. Rutin krepi vene tako, da zatesni kapilare in tako prepreči nabiranje vode v tkivu. Pri obolenju ven namreč stene krvnih žil pogosto popuščajo, skozi vrzeli pa pride tekočina v tkivo, ki oteče. Posledica so otečeni gležnji in težke, mravljinčaste, utrujene noge. Uporaba čaja iz ajdovih listov in cvetov je zatorej smotrna v primeru, če nas muči vensko popuščanje in otekle noge. Kakopak je ta čaj v veliko pomoč nosečnicam, ki še kako dobro poznajo občutek težkih nog. Da ne omenjamo zatečenih stopal, ki spominjajo na slonove … No, vsaj v mojem primeru je bilo tako. Ajda je v času nosečnosti in tik po njej zaželena tudi zato, ker lajša tegobe, povezane s hemoroidi, in krvavitve iz dlesni. A tudi kasneje v življenju nam dobro dene. Ker slaba prekrvljenost nog doleti kar vsako drugo žensko po 40. letu, je uživanje ajdovega čaja več kot zaželeno v ženski družbi. Namesto na kavi se lahko dobimo na ajdovem čaju. Ste za? Če še niste, vas bo k zaužitju kakšne skodelice ajdovega čaja morebiti pritegnil podatek, da ajda obuja tudi spolno slo, ki je zaradi stresa in drugih vzrokov poniknilo neznano kam. Takoj vam ponudim recept za pripravo tega izjemnega čaja: dve žlički zdrobljenega suhega zelišča prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut, nato odcedimo.