Posebna izdaja o Tržiču
Konec leta je izšla tretja številka revije Kronika, ki je posvečena zgodovini Tržiča. V reviji, ki obsega dobrih šeststo strani, je 32 prispevkov na temo zgodovine Tržiča.
Ljubljana – Revija Kronika, ki jo izdaja Zveza zgodovinskih društev Slovenije, primarno pokriva slovensko krajevno zgodovino in poskuša z izborom člankov popularizirati zgodovino in jo približati širšemu krogu bralcev. Konec leta je izšla redna tretja številka revije Kronika, ki je posvečena zgodovini Tržiča. V reviji, ki obsega dobrih šeststo strani, je 32 prispevkov na temo zgodovine Tržiča.
Odgovorni urednik doc. dr. Miha Preinfalk z Zgodovinskega inštituta Milka Kosa ZRC SAZU je v povzetku napisal, da Tržič sodi med številne slovenske kraje, ki bi lahko svojo bogato in dolgo zgodovino ob številnih obletnicah praznovali tudi z izidom lokalnega zbornika. »Vendar povod za oblikovanje tržiške številke Kronike ni bil jubilej, temveč zgolj zavedanje, da Tržič in njegova preteklost potrebujeta nove raziskave. Več kot osem desetletij je minilo, odkar je neumorni župnik Viktor Kragl zbral in objavil knjigo Zgodovinski drobci župnije Tržič. Ta knjiga je prava zakladnica podatkov in za raziskovalca tržiške zgodovine prvi vir. Vendar pa je v zvezi s preteklostjo Tržiča do današnjega časa prišlo do številnih novih odkritij, ki so bila Kraglu nedostopna ali neznana. Prav v zadnjih letih je izšlo kar lepo število knjig in člankov, ki razlagajo nove vidike tržiške zgodovine. Glede na to, da je Kronika revija, ki želi predstavljati predvsem nove raziskave iz lokalnih okolij, smo se v uredništvu odločili, da s posebno številko o Tržiču še sami dodamo k njegovemu pisanemu raziskovalnemu mozaiku.«
Jana Babšek, direktorica Tržiškega muzeja, je ob prebiranju pričujoče Kronike povedala: »Kroniko so pisali strokovnjaki z različnih področij in prinaša nova dejstva o Tržiču ali pa bolje osvetljuje že znana zgodovinska, etnološka, umetnostno-zgodovinska vprašanja. To je izjemo dragoceno za vse, ki se ukvarjamo z dediščino Tržiča. Kroniko še prebiram, sem pa najprej, saj je to moja stroka, prebrala zgodovinske članke, doslej o obdobju antike in srednjega veka v Tržiču, saj članki temeljijo na arhivskem gradivu in tudi arheoloških najdbah, ki poprej niso bili obdelani in resnično prinašajo veliko novega vedenja, na primer članek Julijane Visočnik, Matjaža Bizjaka, Igorja Sapača. Se pa veselim tudi prebiranja o mlajših obdobjih.«
S članki v Kroniki sodelujejo tudi tržiški avtorji, med njimi Irena Mrak, Bojan Knific, Sabina Šolar, Nejc Perko ...
Za nakup Kronike, posvečeni zgodovini Tržiča je bilo izredno zanimanje, o ponatisu zaenkrat ne računajo, bo pa do konca februarja v celoti na voljo na spletni strani revije Kronika, v tem trenutku pa na spletni strani lahko preberete izvlečke in povzetke.