Razvoj naj bo v korist večine ljudi
Prihodnji torek bosta gibanje in stranka TRS v Kranju pripravila srečanje, namenjeno na eni strani izobraževanju o trajnostni temi in na drugi projektnim in organizacijskim vprašanjem.
Kranj – Srečanje pripadnikov gibanja in članov stranke se bo ukvarjalo s projekti, načrtovanjem nadaljnjih izobraževalnih tem, pripravo na konvencijo ter kadrovskim in organizacijskim vprašanjem. Prvi del, izobraževalna tema, pa bo namenjena tudi širši javnosti. Prof. dr. Dušan Plut bo namreč spregovoril o trajnostnem razvoju in prehranski (ne)varnosti Slovenije.
»Izhodišče gibanja so nove vrednote, ki temeljijo na trajnostnem razvoju. Osnova temu so trajnostna etika, vzgoja in izobraževanje, ki so pogoj za uveljavljanje načel trajnostnega razvoja na vseh področjih,« pravi Milan Bajželj, koordinator za organizacijo v gibanju in stranki TRS. »Druga smer delovanja pa so realno organizirani projekti, katerih cilj je doseči, da se bo življenje spremenilo v korist večine ljudi.«
Sedanji neoliberalni model razvoja po mnenju sogovornika ni namenjen blaginji večine ljudi, pač pa zgolj peščici, kar ne velja le za Slovenijo, temveč za ves svet. Danes ni prave vizije, kako zasnovati razvoj, da bo prinesel korist večini ljudi, meni Bajželj. Tako po prepričanju gibanja in stranke Trajnostni razvoj Slovenije niso prava vprašanja tista, ki so povezana z rastjo bruto domačega proizvoda ali finančna vprašanja, temveč ona, ki v ospredje postavljajo okolje, prostor, naravo, socialno področje. Tako so projekti, ki jih snujejo, povezani z naravnimi bogastvi Slovenije in kako jih izkoristiti za trajnostni razvoj, trajnostna energetika, trajnostno gospodarstvo, trajnostni razvoj podeželja, samooskrba prebivalstva (s tem je povezana tudi izobraževalna tema na torkovem srečanju), projekti za zaposleno mladost in varno starost (ki v nasprotju z današnjim odnosom niso bremena družbe, pač pa priložnost za ekonomijo in delovna mesta), javno in dostopno zdravstvo, trajnostna gospodinjstva in podobno. Bogastvo Slovenije so njeni naravni viri in seveda ljudje, pravi Bajželj, prepričan, da imamo v ne tako daljni soseščini dovolj zgledov, kako bi to lahko bolje izkoristili v prid trajnostnega razvoja. V zvezi s prehransko samooskrbo bi se lahko marsikaj naučili od Švice, kjer so denimo trgovine z eko, bio in lokalnimi proizvodi na vsakem koraku, ne pa nekaj ekskluzivnega. Tudi pri nas je priložnost, da se v tem smislu razvijajo kmetijstvo, trgovina in druge dejavnosti.
Stranka TRS se na parlamentarnih volitvah ni prebila v parlament. To je sicer cilj stranke, ki po besedah Milana Bajžlja velja za desno roko gibanja, kajti spremembe lahko dosežeš tudi tako, da skozi parlament vplivaš na zakonodajo.