Liffe ostaja praznik ljubiteljev filma
Številni žanrsko zelo različni filmi z vsega sveta so na letošnji Liffe privabili več kot 37 tisoč obiskovalcev. Vodomec madžarskemu filmu Tri tisoč oštevilčenih opek.
Ljubljana – V nedeljo so potekale zadnje projekcije v okviru letošnjega 34. Liffa, dan poprej pa so objavili in podelili festivalske nagrade. Letošnjega vodomca, osrednjo Telekomovo nagrado režiserju najboljšega filma iz sklopa Perspektive, je mednarodna žirija (Iza Strehar, Agron Domi, Luis Fulvio Baglivi) dodelila filmu Tri tisoč oštevilčenih opek madžarskega režiserja Ádáma Császija. V obrazložitvi pa je zapisala, da nagrado poklanja črni komediji z razgibano filmsko pripovedjo in izvirnim scenarijem, ki bo v izziv gledalcem z različnimi predsodki.
Nagrado za najboljši kratki film je žirija (Petja Labović, Jelena Maksimović, Milan Šimánek) podelila filmu Dežela gora režiserke Olge Kosanović, posebno omembo pa si je prislužil film Ostuden v režiji Yanna Gonzalesa. Nagrado fipresci, ki jo podeljuje mednarodna žirija svetovnega združenja filmskih kritikov in novinarjev (Michela Manente, Mihai Fulger, Živa Emeršič) je prejel film Lola režiserja Andrewa Leggeja.
Nagrado mladinske žirije kinotrip je žirija mladih ljubiteljev filma (Tjaša Hafner, Izak Kabir Khan, Anej Košorok, Lara Matos, Anais Vrtunski) podelila filmu Sladki vzhod, ki ga je režiral Sean Price Williams. Nagrada žirije Art kino mreže Slovenije (Kaja Čop, Gregor Janežič, Luka Vidic) je šla filmu Štirje mali odrasli režiserke Selme Vilhunen. Tu je še nagrada občinstva zmaj. Med 26 filmi je občinstvo z najboljšimi ocenami za svojega favorita izbralo film Poljubi prihodnost – U2 v Sarajevu režiserja Nenada Čičina Šaina. Skupna ocena filma je skoraj popolna, saj je v ocenjevanju od ena do pet film prejel povprečno oceno 4,93.
Letošnji Liffe je zabeležil več kot 37.000 obiskovalcev, od tega si je štiri odstotke ljudi filme ogledalo na daljavo. Največ zanimanja je bilo za filme Varuhi formule, Nesrečna bitja, Srečno naključje, Daaaaaali!, Interesno območje, Okus strasti, Popolni dnevi, Rdeče nebo, Priscilla in Vsi mi tujci. Prikazani so bili na 296 projekcijah, od tega skupaj 42 v Mariboru, Celju in Novem mestu. Festival je obiskalo tudi štirideset gostov, filmskih ustvarjalcev in članov žirij iz več kot dvajsetih različnih držav, na sporedu je bilo 38 pogovorov s filmskimi ustvarjalci. Glede na dober obisk in zanimanje za tudi letos izjemno raznoliko filmsko ponudbo – velja dodati, da je bilo kar nekaj filmskih projekcij razprodanih – bi lahko rekli, da je bil skupni zmagovalec festivala pravzaprav festival sam.