Bogo Filipič (Foto: arhiv GG)

Pomisleki o razvojnemu svetu

Tako kot že marsikatera gorenjska občina, so tudi gorenjevaško-poljanski občinski svetniki v prvi fazi potrdili ustanovitev Razvojnega sveta Gorenjske regije.

Gorenja vas - »Zakon o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja predvideva, da se preoblikujejo organi regije, saj pokrajin še nimamo, kar je pomembno zaradi porabe evropske pomoči. Nekako bomo preoblikovali dosedanji Svet regije z 18 župani in regionalni razvojni svet, kjer so sodelovali tudi najvišji predstavniki podjetij in socialnih partnerjev,« je svetnike nagovoril Bogo Filipič, direktor Regionalne razvojne agencije Gorenjske (BSC Kranj).

Približno polovica gorenjskih občin je akt o ustanovitvi razvojnega sveta, kjer bo 18 predstavnikov občin, prav toliko predstavnikov gospodarstva in pol manj predstavnikov socialnih partnerjev, že sprejelo. Njihova glavna naloga bo pripraviti in sprejeti regionalni razvojni program 2014-2020, na podlagi katerega bo možno črpanje evropske pomoči tudi v prihodnjih letih. »Župani dobro poznajo razmere po občinah, po novem bodo v razvojnem svetu v manjšini. Je to dobro?« je vprašal Žan Mahnič, tudi več drugih svetnikov mu je pritrdilo. »V preteklosti je imel regionalni razvojni svet težo, ko smo se pogajali o višini sredstev za regijo. V tej fazi so takratni vidni gorenjski gospodarstveniki pomagali, da je Gorenjska dobila več od načrtov. V prihodnje se lahko zgodi, da so župani preglasovani, a tudi pomoč gospodarstvu bo dobrodošla. Samo za tehnološke parke je v tem obdobju naša regija pridobila 42 milijonov evrov, kar je zagotovo dobro za vse, tudi občine,« je odgovoril Filipič.

Z malce večjim cmokom pa je direktor odgovoril na mnenje svetnika Jožefa Čadeža, da ne bi bilo veliko škode, če bi agencijo, kot je BSC, ukinili. »Naš letni proračun je visok približno 1,5 milijona evrov, od tega občine prispevajo okoli dvesto tisoč evrov,« je najprej o financiranju povedal Filipič, nato pa še: »Slišimo pomisleke o smiselnosti našega delovanja, pa vendar so se agencije razvile iz Evropske unije, in če nas ni, ni denarja iz EU. Skoraj ni občine na Gorenjskem, ki bi znala sama pripraviti projekt in uspeti, kar pomeni, da ne gre za lahke naloge.« BSC je v zadnjem letu in pol sodelovala pri približno desetih projektih v občini Gorenja vas-Poljane, najnovejši je Obnovljivi viri v Alpskem prostoru, s katerim bo energetsko prenovljena osnovna šola Poljane, lani pa so izpeljali projekta nove Neškova brv in novega vhoda v utrdbo Rupnikove linije na Golem vrhu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 21. julij 2018 / 11:50

Pogojna zaporna kazen upokojenemu komandirju

Nekdanji domžalski komandir Božidar Fekonja je podrejene šikaniral na delovnem mestu.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

V ritmu orientalskih plesov

Minuli četrtek je bila v Osnovni šoli Ivana Groharja v Škofji Loki zaključna predstava Kulturnega društva Arabeske, ki ga vodi Petra Glažar. Z orientalskimi plesi so se v predstavi Seza...

Prosti čas / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Glasbenica po srcu

Novinarka in moderatorka Maruša Kobal si je od nekdaj želela postati učiteljica, da se je navdušila za medijski svet, pa je "kriv" predvsem Mario Galunič.

Prosti čas / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Radijec, ki zna peti

Po zmagi na Prvem glasu Gorenjske po izboru občinstva se Klemen Bunderla namerava še resneje posvetiti glasbi. Zadnja tri leta se je pospešeno učil petja, naprej pri Jadranki Juras, nato pri Veri Dani...

Zanimivosti / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Paketi hrane v novih prostorih

V sredo je tržiški Rdeči križ spet začel deliti pakete s hrano. Preselili so se v stavbo ob Mošeniku, ki so jo obnovili.

Zanimivosti / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Anketa: Hude krize za zdaj (še) ni

Po nacionalni raziskavi približno polovica Slovencev čuti posledice gospodarske krize. Kako pa Kranjčani, ki smo jih povprašali za mnenje? Gredo ukrepi vlade za blažitev krize v pravo smer? Se bojijo...