Bolnišnica z 2856 evri plusa
Splošni bolnišnici Jesenice je kljub težavam uspelo leto 2011 zaključiti brez izgube. Zategovanja pasu pacienti še ne čutijo, dobavitelji pa že.
Jesenice - Direktor Splošne bolnišnice Jesenice Igor Horvat je povedal, da so lansko poslovno leto zaključili brez rdečih številk, z 2856 evri presežka prihodkov nad odhodki. A leto je bilo težko, poslovanje je iz leta v leto težje, saj zdravstvena zavarovalnica niža plačila, po Horvatovih besedah so lani prejeli kar za sedemsto tisoč evrov manj prihodkov iz rednega dela. Pozitiven rezultat so tako ustvarili na račun prospektivnega programa, ki so ga opravili za petino več. »Nenehnega nižanja denarja za bolnišnice naši pacienti še ne občutijo,« je povedal Horvat, »pri plačilih dobaviteljem pa se že krepko pozna.« V lanskem letu tako tudi niso mogli izvesti vseh načrtovanih investicij, ker zanje enostavno ni bilo denarja, je dodal direktor. Upajo, da jih bodo lahko opravili letos, med drugim zamenjavo agregata za rezervno napajanje v vrednosti 350 tisoč evrov, ureditev prezračevanja v novi ginekološki operacijski dvorani, morali bodo zamenjati tudi dva rentgenska aparata.
Ker ministrstvo od februarja lani še ni dalo odgovora o začetku gradnje prizidka, v katerem naj bi uredili urgenco za celotno Gorenjsko, so se v bolnišnici zdaj odločili, da bodo pripravili projekt ureditve urgentnega centra v obstoječi stavbi. Do junija bo izdelan idejni projekt, center pa naj bi pričeli graditi marca prihodnje leto. Projekt je ocenjen na 3,5 do 4 milijone evrov, zanj pa se bodo prijavili na razpis ministrstva za evropska sredstva.
Ker je Splošna bolnišnica Jesenice ena od bolnišnic, ki so se pritožile na razpis, s katerim je zdravstvena zavarovalnica del operacij podelila zasebnikom, smo direktorja Igorja Horvata vprašali, zakaj pritožba. Povedal je, da gre za prenos programov zasebnikom, ki so resda ponudili nižjo ceno, a hkrati ne izvajajo dežurne in urgentne službe, nimajo intenzivnih enot … Bolnišnice takšne ekipe, ki so v primeru zapletov nujno potrebne, imajo, zato so njihove cene seveda višje kot cene nekaterih zasebnikov, ki marsikje sploh nimajo nobenega zaposlenega. »Nisem proti zasebništvu, a na razpisu nas ne morejo obravnavati pod enakimi pogoji! Strokovni in zakonodajni standardi, ki veljajo za nas, bolnišnice, naj veljajo tudi pri zasebnikih. V skrajni fazi to lahko pomeni tudi to, da nam bodo v bolnišnicah ostale le drage operacije, ki se jih zasebnikom ne bo izplačalo delati,« je razloge za pritožbo pojasnil Igor Horvat.