Janez Janša toži tudi Zorano Janković
Kranjski podjetnik Janez Janša od stanovalcev v nekdanjem samskem domu Tekstilindusa v Stražišču pri Kranju terja okoli devetsto tisoč evrov uporabnine. "Bili smo brez gretja in tople vode," je razložil Mustafa Arifi, eden od toženih stanovalcev.
Kranj – Na Okrajnem sodišču v Kranju poteka pravda, v kateri kranjski podjetnik Janez Janša oziroma njegovo podjetje Infohip od približno devetdeset stanovalcev v samskem domu v Stražišču v Kranju zahteva plačilo uporabnine za čas bivanja v sedaj praznem in propadajočem objektu. Po izračunih sodnega izvedenca Dejana Žlajpaha bi Infohip z oddajo prostorov v samskem domu med letoma 1996 in 2007 lahko iztržil okoli 905 tisoč evrov, približno tolikšen pa je po besedah Janševega odvetnika Miha Širce tudi tožbeni zahtevek. Nekdanji stanovalci (kot zanimivost: na seznamu toženih je tudi Zorana Janković), so tako po izračunih sodnega izvedenca Janši dolžni od šest do tudi 35 tisoč evrov, vendar pa bodo končni zneski zagotovo nižji, kot je že dala vedeti okrajna sodnica Mateja Jereb, ki vodi postopek.
Janez Janša je samski dom, v katerem je tedaj živelo še 139 družin, kupil leta 1995 od propadlega Tekstilindusa. Podjetnik je imel z objektom drugačne načrte, zato je precej povišal najemnine, ki jih stanovalci, od katerih je večina ostala brez dela in je živela od socialne podpore, niso zmogli plačati. »Stanovalci smo se želeli z Janšo dogovoriti, da bi mu plačevali podobne zneske kot prej Tekstilindusu, a se ni želel pogovarjati. Preveč je bil pohlepen, čim prej nas je želel izseliti, a mi nismo imeli kam iti,« je na sodišču pripovedoval eden od stanovalcev Mustafa Arifi, ki je bil v domu tudi za hišnika. Stanovalci so sprva kljub neuspelemu dogovoru na račun podjetja Infohip nakazovali enake najemnine kot prej Tekstilindusu, a so sredi leta 1996 vseeno ostali brez elektrike, ker je Janša zahteval njen izklop. »Z Elektrom Gorenjska se nam je uspelo dogovoriti, še enkrat smo plačali nastali dolg za elektriko. Od tedaj naprej smo sami poravnavali račune za komunalo in elektriko, Janši denarja nismo več nakazovali,« dodaja Arifi in nato opiše, kako naj bi jim Janša odstranil tudi gorilec s peči za centralno ogrevanje. Stanovalci so nato kupili novega, a naj bi jim nato Janša skrivaj toplo vodo preusmeril v kanalizacijo. »Tudi to težavo smo rešili, a odtlej sta bila za trideset družin na voljo le dva tuša s toplo vodo,« je dodal. Stanovalci so sicer v tej pravdi vložili pobotni ugovor zaradi duševnih bolečin, ki da so jih pretrpeli zaradi spornih ravnanj Janeza Janše.
Sodišče je z vmesno sodbo že ugotovilo, da so stanovalci Janši dolžni plačati uporabnino, v nadaljevanju sodnega postopka pa bo sedaj odločilo, v kakšni višini. V naslednjih obravnavah bodo zaslišali še druge stanovalce, saj morajo ti dokazati, kdaj so se iz samskega doma izselili. Ker pa gre večinoma za družine, ki se komajda prebijajo skozi življenje, je precejšnja neznanka, kako bo podjetnik od njih sploh izterjal dosojeno uporabnino. »Od mene ne bo dobil niti centa, ker ničesar nimam,« je bil jasen Arifi.