![](/images/20120210/302109981-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Nismo se še otresli provincialne ozkosti
Slavnostni govornik v Vrbi, predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič je žirovniškemu županu obljubil, da prihodnje leto pripelje vseh osem sodnikov, če rešijo težave v Vrbi.
Vrba – »Zbrali smo se ob hiši, kjer se je France Prešeren rodil, kjer je zažarela posebna svetloba in se je rodil poseben človek za občesvetovno umetnost, za poezijo in tudi za slovenski narod,« je na sredini osrednji proslavi slovenskega kulturnega praznika v Vrbi povedal predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič. Petrič je v govoru vzpostavil pravno povezavo s Prešernom ter nesporno kvaliteto Prešernove poezije ter njen narodnozavedni naboj. Ob tem je tudi poudaril, da bi Prešerna, ki se je že v svoji doktorski disputaciji ukvarjal s tematiko, ki bi ji dandanes rekli človekove pravice, zagotovo motila provincialna ozkost in malomeščanskost. »Lahko se vprašamo, kako nam je na podlagi tedanje malomeščanskosti uspelo obstati in doseči raven izoblikovanega, razvitega evropskega naroda. To raven smo dosegli, ni pa videti, da bi se otresli provincialne ozkosti in zaverovanosti vase, hkrati pa pogostega klečeplazenja pred tujim,« je poudaril Petrič in zaključil, da se Prešeren, tak, kot je bil, svobodomiseln, zazrt v evropski prostor, daleč presegajoč provincialno mentaliteto, brez pohlepa po denarju, tudi danes ne bi dobro počutil. »Dvomim, da bi uspel v družbi pohlepno zadrtih, zazrtih v svet materialnih dobrin, dvomim, da bi se dobro počutil v družbi nastopaštva tako imenovane poslovniške in druge elite, med katero je najti tudi nekaj "uspešnih" pravnikov,« je še poudaril Petrič in opozoril, da nam sedanji krizni čas ponuja priložnost za razmislek, kako naprej.
Tradicionalne proslave v Vrbi se je tokrat udeležilo nekaj več kot tisoč obiskovalcev, med njimi tudi Boštjan Žekš, minister za kulturo, ki opravlja tekoče posle, 250 pohodnikov desetega veteranskega pohoda spomina in tovarištva, približno toliko obiskovalcev pa je v Vrbo prišlo po poti kulturne dediščine. Kot je v nagovoru poudaril žirovniški župan Leopold Pogačar, je prepričan, da se Žirovničani trudijo ohraniti tisto, kar so jim predniki zapustili in jih naučili: »Zavedati se moramo svojih korenin ter dejstva, da nam notranji spori in nesoglasja ne pomagajo ohranjati našega položaja znotraj velike evropske družine, saj bodo preživeli tisti, ki bodo poleg ekonomskega razvoja ohranili tudi lastno narodno identiteto. Tudi v Vrbi ne gre brez problemov, njihovo reševanje mora biti izziv. Če bomo pri tem delovali iskreno, se za usodo slovenske kulture, Vrbe in usodo Slovenije ni bati.« Predsednik ustavnega sodišča Petrič pa je županu obljubil, da bo prihodnje leto v Vrbo pripeljal vseh osem ustavnih sodnikov, če težave v Vrbi rešijo.