Glasova preja z Ivanom Sivcem
Pisatelj iz Mengša, ki je napisal že 113 knjig, je v pogovoru s publicistom Mihom Nagličem izpostavil svetovni fenomen ansambla bratov Avsenik.
Begunje - Tokratno že 111. Glasovo prejo smo minuli četrtek pripravili v sodelovanju z Muzejem Avsenik v Begunjah.
Kot je uvodoma ugotavljal Miha Naglič, bo Preja v znamenju kar dveh fenomenov - Avsenikove glasbe, ki jo je v svoji magistrski nalogi obdelal Ivan Sivec, in gosta samega, saj Sivec s 113 izdanimi knjigami sodi med najbolj plodovite, pa tudi najbolj priljubljene slovenske pisatelje, saj po merilih knjižnične izposoje sodi med štiri najbolj brane slovenske avtorje. Poleg tega je napisal tudi več sto pravljic in humoresk in več kot dva tisoč besedil za narodno zabavno in zabavno glasbo, med drugim je veliko sodeloval prav z Vilkom in Slavkom Avsenik. »Avsenika sta ustvarila glasbo, ki je prej preprosto ni bilo - podobno kot Beatli in družina Strauss. Danes ansambli nikjer po svetu ne veljajo nič, če ne znajo zaigrati vsaj kakšne Avsenikove. Izredno so obogatili slovensko kulturo in mladi se danes ne zavedajo, koliko truda je bilo vloženega v to glasbo,« je med drugim povedal Ivan Sivec, ki živi v Mengšu. Izkazal se je za zelo zgovornega in vsestranskega sogovornika. Obiskovalcem je med drugim predstavil svoje otroštvo, začetke pisanja, raziskovanje zgodovine in svoje življenjsko delo, ki ga je posvetil Karantaniji, lik Franceta Prešerna, ki ga je opisal v enem od svojih številnih biografskih romanov … Prav danes zvečer bodo 40-letnici njegovega literarnega ustvarjanja posvetili tudi kulturno proslavo v Mengšu.
Glasovi preji je prisluhnil tudi radovljiški župan Ciril Globočnik, za glasbeni uvod pa je poskrbel 18-letni harmonikar Grega Krašovec s Hrušice pri Jesenicah, učenec Glasbene šole Avsenik.