Začasna sortirnica deluje tako, da v poseben sortirni boben stresejo mešane odpadke, ki jih na deponijo pripeljejo smetarska vozila, v bobnu pa se ob vrtenju izločijo kovine in plastika. (Foto: Jeko-In)

Mobilna sortirnica na Mali Mežakli

Na deponiji Mala Mežakla so postavili začasno sortirnico, s katero iz mešanih odpadkov izločajo kovine in plastiko.

Deponija Mala Mežakla je decembra prejela okoljevarstveno dovoljenje.

Jesenice - Ker podjetje Ekogor, ki mu je Občina Jesenice podelila koncesijo, še ni pridobilo gradbenega dovoljenja za gradnjo sortirnice, so zdaj na deponiji Mala Mežakla postavili začasno sortirnico. Kot je pojasnil Marko Markelj, direktor Komunalne direkcije na Občini Jesenice, je s predpisi in z okoljevarstvenim dovoljenjem dovoljeno odlagati le sortirane mešane komunalne odpadke, zato je javno komunalno podjetje Jeko-In zagotovilo sortiranje mešanih komunalnih odpadkov z mobilno sortirnico.

»Začasna mobilna sortirnica je manj zmogljiva, kot bo objekt, z njo pa bo zagotovljeno sortiranje odpadkov v prehodnem obdobju, do dograditve objekta sortirnice,« je pojasnil Markelj. Tamara Hribar iz Jeko-In je povedala, da se v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem lahko dejavnost obdelave mešanih komunalnih odpadkov izvaja le v okviru obstoječih upravljavcev odlagališč. Ker Jeko-In kot upravljavec deponije Mala Mežakla za to nima potrebne opreme, so najeli podizvajalca, to je družbo Ekogor, ki bo v bodoče, ko bo zgradilo sortirnico, tako ali tako opravljalo to dejavnost. Začasna sortirnica deluje tako, da v poseben sortirni boben stresejo mešane odpadke, ki jih na deponijo pripeljejo smetarska vozila, v bobnu pa se ob vrtenju izločijo kovine in plastika. S tem se mora količina odpadkov, ki jih še lahko odložijo na deponijo, zmanjšati na 222 kilogramov letno na prebivalca. Trenutno je ta količina 270 kilogramov, s sortiranjem pa naj bi dosegli omenjeno zmanjšanje. Izločeno kovino prevzame Dinos, plastiko pa Surovina Maribor. Nova storitev se bo odrazila tudi na položnicah občanov, po predlogu naj bi od prihodnjega meseca naprej za obdelavo mešanih komunalnih odpadkov in za finančno jamstvo zaradi odlaganja preostanka mešanih odpadkov mesečno vsak občan dodatno plačeval 1,69 evra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 16. december 2016 / 11:51

Stiki, št. 4

Stiki, 16. december 2016, št. 4

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 14. avgust 2007 / 07:00

Okusne vegetarjanske jedi iz restavracije Papala Kranj

Hokkaido krema Za 4 do 6 oseb 1 kg buč hokkaido 1 l vode, 1 žlička cimeta,100 g sladkorja, kivi ali drugo sadje za garniranje

Naklo / torek, 14. avgust 2007 / 07:00

Vežice v Dupljah novembra

Pokopališče v Spodnjih Dupljah bodo razširili. Tam so že začeli graditi poslovilne vežice, kar je stara želja krajanov.

Medvode / torek, 14. avgust 2007 / 07:00

Vesela harmonika v Gunclje

Harmonikarji, največ je bilo mladih, so tekmovali na Veseli harmoniki na Senici. Prevladovali so Gorenjci, zmagi pa sta šli na Dolenjsko in v Ljubljano.

Gospodarstvo / torek, 14. avgust 2007 / 07:00

Kačasta in stebrasta smreka

Gozdar Martin Umek je v revirju Nemilje odkril gozdna posebneža - v bližini Jamnika kačasto smreko, v Zgornji Besnici pa še stebrasto.

Zanimivosti / torek, 14. avgust 2007 / 07:00

Mesto jekla in - turizma

Pomočnik direktorja Slovenske turistične organizacije Dejan Podgoršek: "Okolica Jesenic me je fascinirala, Jesenice imajo izjemen turistični potencial."