Dvajset let sklada Galileo

Vzajemni sklad KD Galileo je v dvajsetih letih kljub finančnim krizam dosegel 13,6-odstoten povprečni letni donos.

Ljubljana – Prvega januarja letos je minilo dvajset let od začetka delovanja vzajemnega sklada KD Galileo, ki je kot pionir na tem področju pomembno prispeval k razvoju kapitalskega trga in uveljavitvi tovrstnih skladov, v katerih danes varčuje skoraj četrtina prebivalstva Slovenije. V družbi KD Skladi, ki upravljajo Galilea, so prepričani, da je sklad upravičil tudi zaupanje vlagateljev (teh je zdaj okoli 22 tisoč), saj je v dvajsetih letih kljub različnim finančnim krizam dosegel 13,6-odstoten povprečni letni donos. Vlagatelju, ki je v začetku leta 1992 v sklad vložil sto evrov, je vrednost vložka do danes porasla na 1293 evrov. Če pa bi vsak mesec v sklad vplačal po sto evrov, bi ob upoštevanju triodstotnih vstopnih stroškov imel danes na računu skoraj 53 tisoč evrov.

Sklad je v dvajsetih letih močno spremenil tudi strukturo naložb. Na začetku je denar vlagal izključno v slovenske naložbe, nato pa je v skladu z zakonskimi možnostmi povečeval vlaganja na tuje trge. Konec lanskega leta je delež tujih vrednostnih papirjev znašal že več kot tri četrtine, v prihodnje pa bodo ta delež še povečali. Ker verjamejo, da drugega vala recesije v največjih svetovnih gospodarstvih ne bo ali bo ta zelo mil, veliko stavijo na delniške naložbe, pri tem pa največjo rast pričakujejo na hitro rastočih trgih, kot so Kitajska, Indija in Rusija. Delniški trgi naj bi v prihodnjih treh letih po donosnosti presegli obvezniške, ocenjujejo v KD Skladih, kjer so prepričani, da so zanimive tudi slovenske delnice. Večina tečajev je najnižja v zadnjih petnajstih letih, a ne na račun slabega poslovanja, ampak zaradi prodaj, ki jih izvajajo preveč zadolženi vlagatelji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 1. julij 2013 / 11:31

Anino zgodnje otroštvo (1)

Ana se je pred približno 45 leti rodila slovenskim staršem v Nemčiji, kamor sta šla s trebuhom za kruhom. On Prekmurec, ona Gorenjka, sta se našla v kruti osamljenosti zdomstva, nekaj časa zaživela sk...

Objavljeno na isti dan


Šport / sobota, 12. maj 2007 / 07:00

Domov je prišel le na počitek

Slovenski maratonski plavalec Martin Strel se je po novem rekordnem dosežku, ko je v 66 dneh preplaval kar 5268 kilometrov Amazonke, v petek utrujen vrnil domov.

Šenčur / sobota, 12. maj 2007 / 07:00

Vrtec že pretesen

Vrtec v Šenčurju so zgradili šele pred desetimi leti, pa je že nekaj let premajhen. Prihodnje leto bodo dve skupini otrok nastanili kar v šoli.

Radovljica / sobota, 12. maj 2007 / 07:00

Norvežane zanima poraba denarja

Norveška delegacija se je seznanila z uresničevanjem projekta Sejem bil je živ, za katerega 1,2 milijona evrov prispeva Norveški finančni mehanizem.

Gorje / sobota, 12. maj 2007 / 07:00

Bo Zgornja Gorenjska svoja pokrajina?

Zgornje Gorje - Župani osmih občin z Zgornje Gorenjske (Bled, Bohinj, Gorje, Radovljica, Tržič, Žirovnica, Jesenice in Kranjska Gora) so na rednem mesečnem kolegiju v to...

Splošno / sobota, 12. maj 2007 / 07:00

Zabava uspela, deskar preživel

Deklice s koktejli so imele pladnje redno prazne, gostje so bili sproščeni od prvega trenutka, zabava deskarja Roka Flandra ob koncu uspešne sezone je minila v prijetnem vzdušju.