Novosti pri obdavčitvi kmetij
"Kmetije z več kot 7500 evrov dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti bodo prihodnje leto morale začeti voditi knjigovodstvo," pravi Ana Demšar Benedičič, specialistka za ekonomiko v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, in poudarja, da se morajo kmetje na to začeti pripravljati že letos.
Predlani spremenjeni zakon o dohodnini prinaša več novosti tudi pri obdavčitvi v kmetijstvu. Kaj je bistvena sprememba?
»Zakon določa, da bodo kmetije, ki so v davčnem letu 2011 iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti presegle 7500 evrov dohodka, morale s 1. januarjem 2013 začeti voditi knjigovodstvo. Odločile se bodo lahko za enega od dveh načinov vodenja knjigovodstva – ali za vodenje po dejanskih dohodkih in odhodkih, kar pomeni vodenje poslovnih knjig in izdelavo bilanc, ali za vodenje knjigovodstva z upoštevanjem normiranih stroškov, ki se priznajo v višini sedemdeset odstotkov dohodkov.«
Kateri način vodenja knjigovodstva bi bil za kmetije ugodnejši?
»Vsak način vodenja ima prednosti in pomanjkljivosti. Znano je, da posebnih računovodskih standardov za kmetije in programa za vodenje knjigovodstva na kmetijah ne bo in da bo treba uporabiti standarde, ki veljajo za samostojne podjetnike. Vodenje knjigovodstva na podlagi dejanskih dohodkov in odhodkov bo zahtevalo pomoč računovodskih pisarn, knjigovodstvo na podlagi normiranih stroških pa bo kmet lahko vodil sam, vendar se bodo stroški v tem primeru določali pavšalno, ne glede na njihovo višino.«
Meja je 7500 evrov. Kaj vse se šteje v dohodek iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti?
»Tovrstni dohodek vključuje katastrski dohodek in druge dohodke iz kmetijske in gozdarske dejavnosti, med katere štejemo subvencije oz. vsa dejansko prejeta plačila za izvajanje ukrepov kmetijske politike. Medtem ko plačila za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost in za kmetijsko okoljske ukrepe ter vse investicijske podpore niso obdavčene, pa se v davčno osnovo všteva polovico plačil, ki izvirajo iz plačilnih pravic, posebne premije za bike in vole ter premije za ekstenzivno rejo ženskih govedi (krav dojilj).«
Kdaj bodo kmetje zvedeli, kolikšen je bil njihov lanski dohodek iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti?
»Višina bo razvidna iz obvestila davčne uprave o skupnih dohodkih, ki naj bi ga upravičenci predvidoma prejeli do konca marca, pa tudi iz informativnega izračuna dohodnine za leto 2011.«
Če bo, denimo, dohodek kmetije presegel 7500 evrov … Kakšni bodo nadaljnji postopki?
»Kmetje bodo v tem primeru morali najkasneje do konca letošnjega oktobra oddati na davčno upravo vlogo, v okviru katere se bodo morali odločiti, kako bodo vodili poslovne knjige in kdo bo nosilec dejavnosti. Davčni organ jim bo v tridesetih dneh izdal odločbo, s 1. januarjem prihodnjega leta pa bodo morali že začeti voditi knjigovodstvo.«
Ali bo kmetija, ki je imela lani več kot 7500 evrov dohodka, lahko v prihodnosti še kdaj prešla na obdavčenje po katastrskem dohodku?
»Kmetija bo morala voditi knjigovodstvo še pet let po tem, ko ne bo več presegla meje 7500 evrov, za naprej pa se bo o načinu vodenja knjig lahko odločala prostovoljno.«
Ali je tudi že znan način obdavčenja za letošnje in za prihodnje leto?
»Znano je, da bo letos način obdavčitve popolnoma enak kot za leto 2011; to pomeni, da bosta davčno osnovo predstavljala seštevek katastrskega dohodka in polovica dejansko prejetih obdavčljivih subvencij. Prihodnje leto bodo v davčno osnovo vštevali vse prejete obdavčljive subvencije, hkrati pa naj bi uvedli tudi nov izračun katastrskega dohodka.«