Skodelica pelin rože
Pelin roža se bo izkazala kot ena najboljših zdravilnih rastlin, vendar le v primeru, če jo bomo pravilno in zmerno uporabljali. Ena skodelica grenkega pelinovega čaja na dan v obliki kure bo povsem zadostovala, da prežene kakšno od zdravstvenih tegob, pelinkovcu pa se je najbolje povsem odpovedati ...
Že prejšnjikrat smo pisali o vsestranski uporabnosti pravega pelina (Artemisia absinthium) v našem ljudskem zdravilstvu. Izpostavili smo zlasti njegove blagodejne učinke na želodec. Našim prednikom je lajšal težave pri slabem delovanju želodca, slabi prebavi, pomanjkanju apetita, krčih, splošnem pomanjkanju prebavnih sokov, lenosti želodca. Z njim so si pomagali pri žolčnih težavah in težavah z jetri ter odstranjevali črevesne zajedavce, zlasti gliste.
Sproži menstruacijo
Nič še nismo rekli o tem, da so pelin v ljudskem zdravilstvu uporabljali tudi pri številnih ženskih boleznih ter za sprožanje in okrepitev menstruacije. Vedeli so tudi, da ima ugoden vpliv na krvni obtok. Izboljšuje delovanje hormonskih žlez, zlasti nadledvične žleze. Pelin se še dandanes uporablja pri vseh oblikah slabosti po hudih infekcijskih boleznih in pri presnovnih motnjah, kot so tolščica, diabetes, protin in revma. Učinkuje tudi na pospešeno delovanje ledvic in pomaga slabokrvnim in živčno izčrpanim ljudem. Zunanje pelin uporabljamo za zdravljenje ran, kožnih razjed, ugrizov insektov, mozoljavosti in zobobola. Z njim izpiramo usta pri slabem zadahu, primeren pa je tudi za obkladke pri nespečnosti in glavobolu.
Skodelica čaja na dan
Spisek težav, pri katerih so si s pelinom pomagali naši predniki, smo obdelali, koristno pa bi bilo vedeti tudi, na kakšen način to grenko zel pripraviti, da bo res odpravila tudi kakšno našo težavo z zdravjem. Najbolje, da si pripravimo poparek iz pol do ene žličke posušenega zelišča na skodelico vode. Pokrit naj stoji tri do pet minut, tako dolgo, da dobi svetlo rumeno barvo. Pijemo po eno skodelico čaja na dan. Količino si razdelimo po obrokih in čaj pijemo pol ure pred jedjo ali pa čez dan po žličkah. Čeravno je čaj zelo grenek, ga ne sladimo.
Mešanica za želodec, jetra in žolčnik
Samostojno se pelinov čaj uporablja bolj redko, pogosteje in varneje ga uporabljamo v čajnih mešanicah. Dobrodejen vpliv na delovanje želodca, žolčnika in jeter naj bi zagotavljala čajna mešanica iz pelina, melise, dobre misli, črne in poprove mete. Pripravimo jo kot poparek iz dveh žličk mešanice in pijemo skodelico čaja pol ure pred vsakim obrokom.
Previdnost pri uporabi
Če ne presežemo priporočenih nizkih doz pelina in če ga pijemo le krajši čas (ne več kot štiri tedne), nezaželenih učinkov ni pričakovati. V primeru, da z njegovo uporabo pretiravamo, lahko zaradi živčnega strupa tujona, ki ga vsebuje pelinovo eterično olje, povzroča bruhanje, trebušne krče, glavobol, omotičnost in motnje centralnega živčnega sistema. Uporaba pelina v kakršnikoli obliki se strogo odsvetuje nosečnicam in doječim materam.
Absint in pelinkovec
Pelin je poleg komarčka, janeža in melise ena izmed sestavin alkoholne pijače absint, zelenega grenkega likerjaz okusom po janežu in z veliko vsebnostjo alkohola. Proizvodnja te pijače, ki je v 19. stoletju postala nekakšna modna droga, ki so se ji vdajali številni umetniki, je danes v mnogih državah prepovedana. No, pri nas je veliko bolj kot absint poznan pelinkovec, ki so ga radi pripravljali in uživali naši predniki. Do njega so prišli tako, da so svež in zdrobljen pelin vložili v steklenico, ga prelili z žganjem in ga za osem dni postavili na sončno mesto. Uživali so ga po eno žlico zjutraj in zvečer, kadar so izgubili slast do jedi. Dandanes odsvetujejo notranjo rabo alkoholnih in vinskih pelinovih izvlečkov, ki so bili splošno znani v našem ljudskem zdravilstvu, saj se v alkoholu topi več tujona kot v vodi. Tem pripravkom naj se povsem odpovejo jetrni bolniki in odvisniki.