Železne niti posvečene Groharju
Izšel je tradicionalni, že osmi letni zbornik Selške doline Železne niti, ki je tokrat posvečen velikemu slovenskemu slikarju Ivanu Groharju.
Že osmo leto zapored so pred nami Železne niti, pregledni zbornik dogajanja v Selški dolini, ki zopet postreže s številnimi zanimivimi prispevki. Kot se tudi spodobi ob 100-letnici slovesa od našega največjega slikarja, ki je slovensko umetnost povzdignil na najvišjo evropsko raven, je tokratni zbornik posvečen Ivanu Groharju. O slikarjevem razgibanem življenju in delu pišejo njegovi največji poznavalci, med drugim Miro Kačar ter Andrej Smrekar.
Zgodovinski del zbornika ponuja prispevke o začetkih kovinarstva v Železnikih, tamkajšnjem starem mestnem jedru, o nasilnih selitvah družin ter o izvoru poimenovanja naselij. Obširno so predstavljene Grudnove Šmikle, ženski pevski zbor, ki je s svojimi vrhunskimi nastopi presegel meje Selške doline. Marjeta Šketa je predstavila genialnega fizikalnega inženirja ter izumitelja Jožefa Peternelja, Nikolaj Štibelj pa ljudskega pesnika Franca Vidmarja. Bojan Kofler piše o Koflerjevem jajčarju, novi vrsti slepega hrošča iz okolice Železnikov. Zbornik nas seznani z gozdno učno potjo Kres, z bogato galerijsko dejavnostjo Muzejskega društva Železniki ter s 25-letno zgodovino Športnega društva Selca. Opisana je sanacija zemeljskega plazu v vasi Smoleva, zbornik pa ne pozabi niti na raznovrstne dejavnosti v OŠ Železniki in s tem v kulturno-družbeno dogajanje pomembno vključuje otroke in mlade.
Železne niti so zbornik, na katerega so upravičeno lahko ponosni vsi. Obsega kar 450 strani, vsebuje številne slike, fotografije, risbe, preglednice, arhivska poročila, tehnične sheme in zemljevide. Urednik Primož Pegam se je ob izidu zbornika iskreno zahvalil vsem avtorjem, ki so prispevke pripravili brezplačno. »Železne niti so v vseh teh letih postale več kot le zbornik – so primer pozitivnega razmišljanja in načina življenja z željo po ohranjanju osnovnih etičnih načel: svetosti življenja, dostojanstva človeka in upoštevanja zlatega pravila,« je dejal neutrudni Pegam, ki obljublja, da se bodo trudili Železne niti ohranjati tudi v prihodnosti.