Skrhani odnosi v kranjski bolnišnici
V anonimnem pismu zaposleni direktorici Andreji Cerkvenik Škafar očitajo neplačevanje nadurnega dela, šikaniranje podrejenih ... Direktorica očitke zavrača, za včeraj popoldne je sklicala Svet Zavoda bolnišnice.
Kranj - Zaposleni – z imeni in priimki v pismu niso navedeni - v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj so javnost prek medijev opozorili na neplačevanje nadurnega dela zaposlenim že več kot pet let. »Zamrznjenih ur« po navedbah niti niso mogli koristiti kot proste ure. Pišejo, da je direktorica vsa ta leta na prisotnostnih listah te ure prikazovala, kar pomeni, da je delodajalec dolg ves čas priznaval, nato pa je v letu 2011 večini zaposlenim proste ure izbrisal brez obrazložitve. Tako naj bi imeli posamezni zaposleni od osemdeset pa do tudi do čez tisoč izbrisanih ur. Direktorici Andreji Cerkvenik Škafar očitajo tudi izvajanje pritiskov na zaposlene, šikaniranje podrejenih. Več naj bi jih dobilo opomin pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz krivdnih razlogov.
Stališče sindikata zdravstvene nege v bolnišnici Kranj, kjer zanikajo avtorstvo pisma, z vsebino pa so seznanjeni, je, da so očitki glede nadur resnični. Prav tako so potrdili, da je med osebjem naostreno ozračje, a poudarili, da kljub temu delo v bolnišnici za zdaj poteka nemoteno in odgovorno, zaposleni pa ne kažejo slabe volje v odnosu do pacientov.
Andreja Cerkvenik Škafar na očitke v pismu odgovarja: »Presežek ur, ki je pri nekaterih zaposlenih izhajal že od leta 1992 dalje, smo uredili skladno z veljavno zakonodajo v dogovoru z reprezentativnima sindikatoma maja 2011 ter s sklepoma nadzornega organa Sveta zavoda bolnišnice junija in decembra 2011. Zakon določa, da te terjatve zapadejo po preteku petih let, in ker smo proračunski uporabnik, se moramo držati zakonov. Dogovorili smo se tudi, da bo delo organizirano tako, da presežki ur ne bodo več nastajali oziroma da jih bomo s soglasjem delavca zaradi zagotavljanja kontinuiranega zdravstvenega varstva zaposlenim tudi redno izplačevali.Vnaprej odobrene nadure pa smo tudi izplačevali v soglasju z delavcem.« Glede opominov je povedala: »V šestih letih je bilo podeljenih 21 opominov pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, ki so bili posledica neupoštevanja delovnih obveznosti in podeljeni skladno z Zakonom o delovnih razmerjih.«
V sindikatu zdravstvene nege v bolnišnici Kranj so prepričani, da se opomini delijo neutemeljeno in po priljubljenosti, brez možnosti zagovora. Pravijo, da kdor dela, tudi greši, oziroma da ne greši le tisti, ki nič ne dela. Še več: v primeru, da se v roku enega leta od vročitve opomina zgodi še ena hujša kršitev delovnega razmerja, se lahko delovno razmerje preneha iz krivdnih razlogov. Prepričani so, da gre za ustrahovanje.
V anonimnem pismu še piše, da so zaposleni na problematiko ves čas opozarjali krovni Sindikat delavcev v zdravstveni negi, Sindikat zdravstva in socialnega varstva, ministrstvo za zdravje, Inšpektorat za delo Kranj, Svet zavoda BGP Kranj. Brez odziva, neuspešno. »Odnosi med zaposlenimi niso takšni, kot bi jih želeli nekateri prikazati. Vse navedbe o šikaniranju in nespoštljivem obnašanju ostro zavračam in zanikam,« je bila včeraj dopoldne odločna direktorica bolnišnice, ki je za včeraj popoldne sklicala Svet zavoda BGP Kranj.