Zoran Janković, ko je predsednik državnega zbora Gregor Virant razglasil rezultate tajnega glasovanja o mandatarju. (Foto: Tina Dokl)

Janković dobil premalo glasov

Zoran Janković v državnem zboru ni dobil podpore 46 poslancev, ni dobil niti 44 glasov, kolikor mu jih je zagotavljala podpora strank SD in DeSUS, pač pa zgolj 42.

Ljubljana - Zoran Janković, ki ga je predsednik države Danilo Türk predlagal državnemu zboru kot mandatarja za sestavo nove vlade, v sredo za to ni dobil zadostne podpore poslancev. Imel jo je zgolj v strankah SD, DeSUS in svoji Pozitivni Sloveniji. Že prej so mu jo odrekli poslanci desnosredinskih strank, na začetku tega tedna pa še Državljanska lista Gregorja Viranta. Tako je imel zagotovljenih le 44 glasov, za zmago je potreboval še dva. Vse do začetka izredne seje državnega zbora v sredo se je špekuliralo, kje naj bi dobil manjkajoča glasova. Poslanca narodnosti sta napovedovala, da ne bosta jeziček na tehtnici, zato je javnost ugibala o morebitnih »odpadnikih« strank, ki so sicer javno napovedale, da Jankovića ne bodo podprle. Glasovanje o mandatarju je namreč tajno in v glasovalni kabini se lahko poslanec odloči drugače, kot so se nemara dogovorili v stranki, kar že poznamo iz politične prakse v samostojni Sloveniji. Temu so se stranke z desne sredine izognile tako, da v sredo o mandatarju niso glasovale. Poslanci so sicer prejeli 54 glasovalnih lističev, oddali pa so jih 47 (enega več, kot je potrebno, da je glasovanje o mandatarju sploh veljavno), od teh jih je bilo 42 za Jankovića, trije vzdržani in eden proti. Tako se je prvič v zgodovini samostojne Slovenije zgodilo, da mandatar ni bil izvoljen.

Poslanci po sredinem glasovanju niso dajali izjav novinarjem, govorili so le vodje poslanskih skupin. Rezultat glasovanja terja resen razmislek, saj Slovenija nujno potrebuje novo vlado, denimo meni Janko Veber (SD) in zagotavlja, da so vsi poslanci te stranke glasovali za Jankovića. To pravi tudi Karl Erjavec (DeSUS) in dodaja, da bo v prihodnjem krogu od kandidata za mandatarja zahteval, naj pove, kdo natanko ga podpira, saj si stranka ne more več privoščiti, da bi ga podprla brez takšnega zagotovila o zadostnem številu glasov. Gregor Virant je o nadaljnjih korakih dejal, da bodo počakali na pobudo predsednika države. Podpira pa javno, ne tajno glasovanje za mandatarja, češ da slednje omogoča različne špekulacije. Janez Janša (SDS) je menil, da bomo imeli drugi krog glasovanja. To je zadnja možnost, da dobimo vlado, sicer bodo morale spet biti predčasne volitve. Koalicijska pogodba, o kateri se dogovarja s partnerji z desne sredine, še ni formalizirana, to partnerstvo pa ne prinaša dovolj glasov za trdno večino v primeru, da bi bil kandidat za mandatarja on. Tako se bo treba dogovarjati še z drugimi strankami. Kot boljši od sedanjega proporcionalnega volilnega sistema pa omenja večinski sistem, zato bi kazalo razmisliti o spremembi. Janša tudi meni, da predsednik države Danilo Türk, ki je znova na potezi, da predlaga mandatarja, še naprej podpira Zorana Jankovića. Predsednik Türk je sicer zelo hitro potem, ko je bil v sredo znan rezultat glasovanja, sklical novinarsko konferenco, na kateri je napovedal nov krog pogovorov s parlamentarnimi strankami. Neizvolitev Zorana Jankovića je obžaloval, poudaril, da je dober kandidat, ki še naprej uživa njegovo zaupanje, ni pa želel pred pogovori s strankami povedati, ali ga bo znova predlagal za mandatarja ali bo morda predlagal drugega, recimo Janeza Janšo. Izidov glasovanja ni želel komentirati, dejal pa je, da dogajanje v državnem zboru ni dobra popotnica za prihodnje delo, da je šlo bolj kot za dobro pripravljeno odločanje za »politični dribling«.

Kaj sedaj? Predsednik države Danilo Türk je napovedal, da bo takoj začel drugi krog pogovorov s parlamentarnimi strankami. Časa ima dva tedna, da predlaga bodisi novega mandatarja bodisi znova Zorana Jankovića. Tega tudi po sredinem porazu ocenjuje kot dobrega kandidata, ki uživa njegovo zaupanje. O tem, kako bo ravnal, še ni želel govoriti. Sicer kandidata za mandatarja lahko predlagajo tudi stranke ali skupine poslancev, če pa tudi ti poskusi ne uspejo, so mogoče vnovične predčasne volitve.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 1. julij 2011 / 07:00

Občina kupuje Casino Bled

V zavezujoči ponudbi je občina Bled paradržavnima skladoma za 53-odstotni delež v igralnici ponudila sto tisoč evrov.

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 14. april 2009 / 07:00

Pri Lescah strmoglavilo letalo

Kmalu po vzletu z letališča Lesce sta v torek popoldne z enomotornim letalom strmoglavila oče in sin iz Sežane. Nesreče nista preživela.

Kranj / torek, 14. april 2009 / 07:00

Bodimo solidarni in pomagajmo

V soboto bo v rovih pod starim Kranjem dobrodelna akcija zbiranja hrane. Območno združenje Rdečega križa Kranj je v prvih mesecih leta razdelilo 673 paketov hrane.

Gospodarstvo / torek, 14. april 2009 / 07:00

"Verjamem v prihodnost Elana"

Novi predsednik uprave Skimarja, krovne družbe Elana, bo do konca tega meseca pripravil sanacijski program.

Prosti čas / torek, 14. april 2009 / 07:00

Spet petkova večerna vročica

Po polletnem predahu se spet vrača največji in najbolj odštekan 80's Party v Kranju - Friday Night Fever, ki se bo zgodil 17. aprila ob 21. uri v Izbruhovem kulturnem bazenu. Glede...

Prosti čas / torek, 14. april 2009 / 07:00

Barbato v klubu zvezd

Kranjski Stars lounge Club bo 17. aprila po deseti zvečer gostil zanimivo kombinacijo: Paolo Barbato (Warner) Italija, Angel Anx (Toolroom, Tested), Carltom (Tastec) in Devious (...