Poletel okoli sveta
Matevž Lenarčič se je z brniškega letališča v nedeljo zjutraj podal na že drugo pot okoli sveta z ultralahkim letalom. Pred njim je okoli sto tisoč kilometrov, na svoji poti pa bo opravil tudi nekaj znanstvenih raziskav.
Zg. Brnik – Pilot, alpinist, fotograf, biolog in avanturist Matevž Lenarčič je pot okoli sveta z letalom prvič opravil že pred sedmimi leti, a tokratni projekt, ki ga je poimenoval Green Light World Flight, bo zanj še večji izziv. Poletel je namreč z najmanjšim letalom v svoji kategoriji, ki porabi tudi najmanj goriva, kar ni uspelo še nikomur doslej. Projekt zato nosi tudi posebno ekološko noto.
Na pot se je nameraval odpraviti že 3. januarja, a je moral vzlet zaradi številnih težav prestaviti, in to kar trikrat. Ko mu je le uspelo urediti zavarovanje, mu je minuli petek zagodel močan veter, v soboto pa tik pred vzletom še napaka na merilniku za raven olja. Nič hujšega, a na tako dolgo pot se je pač treba odpraviti stoodstotno pripravljen. V nedeljo mu je v četrtem poskusu le uspelo. Za svoj podvig je tudi tokrat izbral Pipistrelovo ultralahko letalo Virus SW 914, ki doslej še nikdar ni bilo preizkušeno s tako obremenitvijo. Letalo, ki tehta le 290 kilogramov, zmore preleteti štiri tisoč kilometrov brez pristanka (za to razdaljo porabi 350 litrov bio goriva). Poleg tega, da je varčno z gorivom, funkcionira tudi v ekstremnih razmerah: tako na -50 kot +50 stopinjah Celzija, leti pa lahko s hitrostjo tristo kilometrov na uro. Opremljeno je tudi z najnovejšo navigacijo in vso potrebno reševalno opremo - s padalom za pilota in letalo samo.
»Pričakovanja so velika. Svet je velik in lep in treba ga je pogledati, včasih tudi z drugačnimi očmi, da ga potem še bolj cenimo. Najbolj zahtevno bo tam, kjer me čaka slabo vreme, a treba je reagirati pametno, predvsem pa ponižno do narave. Kako se bo vse skupaj končalo, bomo še videli, sam bom dal vse od sebe. Projekt bo končan, ko pridem nazaj,« je bil kljub neprespani noči pred odhodom dobre volje 53-letni Matevž Lenarčič, ki je priznal, da so ga v enoletnih pripravah spremljale številne nemogoče birokratske prepreke, tako pri nas kot v tujini. Na svoji poti, ki bo predvidoma trajala od dva do tri mesece, bo namreč preletel šestdeset držav na sedmih celinah, tri oceane, 120 narodnih parkov, šestkrat bo prečkal ekvator, na svoji skoraj sto tisoč kilometrov dolgi poti pa bo preletel tudi Antarktiko in najvišji vrh sveta Mount Everest.
Del njegove skromne prtljage je tudi vsa potrebna fotografska oprema, s katero bo fotografiral površje zemlje, za podjetje Aerosol pa bo opravil tudi meritve črnega ogljika v atmosferi, česar doslej ni delal še nihče. O svojih doživetjih bo po opravljenem podvigu napisal tudi knjigo, ki bo tokrat namenjena vsem vodam sveta.