Najlepša brv daleč naokoli
V Gorenji vasi so prejšnji teden predali namenu Neškovo brv, ki je podobna pokritim mostovom Poljanske doline iz zgodovine.
Gorenja vas – Leta 1925 je Poljansko dolino zadela strašna vremenska nezgoda, ko se je nad Vrhom Svetih treh kraljev utrgal oblak. Voda je do Škofje Loke uničila skoraj vse, od Žirov do Godešiča je bilo podrtih osemnajst mostov in tri brvi. »Med njimi tudi most, ki je povezoval Gorenjo vas in Trato. Tudi tisti lepi pokriti most, kakršnega imamo danes,« je povedal župan Milan Čadež in nadaljeval s citiranjem iz časnika Slovenec.
Leto kasneje, septembra 1926, je Poljansko dolino udarila nova katastrofa, vodna ujma, ki je bila še hujša kot leto prej. »Naraščala je Hotaveljščica, pridrvela je voda iz Sovodenjske doline in odnesla tudi nov, lani zgrajen most, ki je vezal Gorenjo vas in Trato,« je pisalo v časopisu. Zatem je bilo zgrajenih še nekaj mostov. Pred petimi leti je Gorenja vas kandidirala na čezmejni razpis Slovenija-Italija Slow tourisem. »Most povezuje ljudi, a ga nismo naredili zgolj v ta namen. Na njem se lahko tudi zadržimo in si ogledujemo lepo naravo, ki jo premore le Poljanska dolina,« je razložil Čadež in tudi, da imajo v Gorenji vasi sedaj najlepši most (oziroma brv) v Sloveniji in tudi v Evropski uniji.
»Naše izhodišče je bilo, da zgradimo most v nostalgičnem duhu s klasično dvokapnico, kot je značilno za Poljansko dolino,« je povedal Roman Demšar, predsednik sveta Krajevne skupnosti Gorenja vas. Hkrati so brv nekoliko povzdignili, razširili hodnik, uporabili več vrst lesa, pri ograji združili tradicijo in sodobnost. Tako starejši del vasi povezujejo z novim, šolo, cerkev, zdravstveni dom z upravnim in poslovnim središčem, za kar je občina odštela 178 tisoč evrov, od tega pa prejela 110 tisoč evrov evropske pomoči. Domači župnik Gregor Luštrek je blagoslovil novo Neškovo brv, kakor tudi vse, ki jo bodo uporabljali: »Most združuje in povezuje, upam, da bomo tu našli tudi veliko skupnih poti.«