Odločili so se za občinski praznik
Na Jezerskem so se odločili, da bo njihov občinski praznik 10. septembra v spomin na dan, ko je bila leta 1919 podpisana senžermenska pogodba.
Jezersko – Dne 10. septembra 1919 so antantne sile z Avstrijo podpisale mirovno pogodbo v kraju Saint-Germain-en-Laye, ta je dokončno določila avstrijske meje in po njej je Jezersko pripadlo Sloveniji. »Tako je 10. september 1919 dan, ki je Jezerskemu omogočil združitev z državo, v kateri je živel dobršen del slovenskega naroda, kjer je slovenska narodna vlada (vsaj v času podpisa pogodbe) imela avtonomijo v upravljanju notranjih zadev, kjer so bili uradi in šole vse do univerze v slovenskem jeziku. Desetega septembra 1919 smo stopili na pot, ki nas je dobre tri četrt stoletja kasneje privedla do tega, da imamo Jezerjani in Jezerjanke svojo občino in da smo ob tem državljani in državljanke suverene in demokratične Slovenije,« utemeljuje predlog za nov občinski praznik. Jezersko je doslej praznovalo še stari krajevni praznik sredi junija, in sicer v spomin na dan, ko so jezerski fantje odšli v partizane.
Za občinski praznik je bilo v igri več predlogov, posebna komisija je naposled odločala med dvema, med datumom, ko je Jezersko postalo samostojna občina, in med sedaj izbranim 10. septembrom. »Datumu v prid ob zgodovinski teži govori tudi dejstvo, da se lepo vključuje v letno zaporedje praznovanj: je edini od predlaganih datumov, ki odpira vrata že v jesensko obdobje, in praznovanje prihoda jeseni je spet na svoj način slavje jezerske samobitnosti. Stoletja namreč je bilo Jezerjanom in Jezerjankam, ki so bili v veliki meri samooskrbni in je ritem njihovega življenja v temelju določala menjava letnih časov, precej lažje odložiti delo in praznovati na jesen, ko je bila glavnina pridelkov pod streho,« so še utemeljili izbiro datuma, ki naj bo poleg vsega praznik vseh občanov in občank: spomin na 10. september 1919 je naposled dobra izbira, ker je skoraj stoletje stran: dovolj daleč, da ne razdvaja in ne ločuje. »Upamo, da ga bomo v letih, ki prihajajo, znali in hoteli izkoristiti, da praznujemo kot skupnost,« so na Jezerskem razmišljali ob odloku o občinskem prazniku, ki ga je glavnina svetnikov potrdila na septembrski seji občinskega sveta.