Obetaven začetek v spočetka "zgolj" 6,6-odstoten klanec. Tako in še bolj v strmino nas je čakalo še nadaljnjih dvajset kilometrov. (Foto: Igor Kavčič)

Čez najvišji vrh Toura

... samo ne na kolesu kot tista dvestoterica na kraljici kolesarskih dirk, imenovani Tour de France, ampak le malenkost hitreje s spačkom.

Vožnja čez gorske prelaze. Zakaj že? Zaradi enkratnih pogledov na gole gorske vrhove, jezerca, potoke, ki curljajo v dolino, zaradi čudovitih neskončnosti vijugastih cest, duševnega počitka sredi navidezno nekoristnega sveta, kjer … hmmm, kjer bi vladal blažen mir, če se mi, raznorodni turisti v avtomobilih in na motorjih ter iskalci športnih izzivov na kolesih, ne bi tako množično valili v ta rajski svet. Zakaj ljudje v preteklosti niso raje potovali ob reki po dolini in so namesto tega tiščali gor pod nebo? Kakopak je bil osnovni razlog tudi tokrat strateške narave. Seveda so poti vodile tudi po dolinah, ampak tu zgoraj, tik ob meji z Italijo (ta teče po gorskih vrhovih), so Francozi postavljali utrdbe in vanje pošiljali vojaške posadke, da so varovale mejo.

Tako je bil prelaz Col de la Bonette recimo zgrajen leta 1860, v času Napoleona III., takega kot je danes, pa so speljali sto let kasneje, leta 1960. Ko smo že pri vojski, kak kilometer, dva s severne strani na poti proti vrhu prelaza sameva zapuščena vojaška utrdba Restefond, zgrajena v času med 1. in 2. svetovno vojno. Tabla s skico utrdbe nas v francoščini pouči, da je stavbe za zaščito države pred sovražno invazijo dal zgraditi Andre Maginot, konec dvajsetih let prejšnjega stoletja francoski obrambni minister. Gre namreč za del tako imenovane Maginotove linije, ki so jo v prvi vrsti gradili na meji z Nemčijo, očitno pa tudi z Italijo. Projekta mu ni uspelo dokončati, ker je leta 1932 umrl.

S spački smo se iz doline, mesteca Jausiers na približno 1200 metrih nad morjem, veselo zagnali v breg s ciljem: premagati več kot še enkrat toliko, natančneje 1600 višinskih metrov. Midva z Aljažem nekoliko bolj suvereno, Slavc z zalepljeno svečko pa nekoliko počasneje, a pogumno za nama.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 8. februar 2010 / 07:00

Ko izgine dekle ...

Pericza se je odločil, da se loti njemu ljubega žanra in tako se bo v prihodnosti zgodilo, da bodo prijatelji domačega filma dobili celovečerno grozljivko. In še psihološko za povrhu.

Objavljeno na isti dan


Izleti GG / sreda, 9. maj 2018 / 20:25

Narava, pohodi in plaže

Ko je Nejc Havaje obiskal prvič, si je za izhodišče izbral Honolulu, potem pa od tam raziskoval naprej. Tudi letos se je odločil za isti kraj. »Prvič sem obiskal Oahu in Big Island. Z otok...

Nasveti / sreda, 9. maj 2018 / 20:24

Tanja odgovarja

Že večkrat sem bila deležna vaših odgovorov. Leto, ki je odšlo, je prineslo bolezen meni in mojemu možu. Kako kaže na področju zdravja in financ, ki so trenutno zelo slabe? Se bomo selili...

Rekreacija / sreda, 9. maj 2018 / 20:17

Gora v zamejstvu

Zajavor / Monte Zaiavor (1815 n. m.) – Rezija. Najlažje dostopen vrh v grebenu Muzcev.

Kultura / sreda, 9. maj 2018 / 20:15

Nevlje kot arheološko najdišče

Kamnik – V četrtek, 10. maja, ob 19. uri bo v gradu Zaprice v prostorih Medobčinskega muzeja Kamnik predavanje arheologa Draška Josipovića na temo Nevlje kot arheološko najdišče – Kje so živeli mam...

Nasveti / sreda, 9. maj 2018 / 20:15

Komunikacija z osebo z demenco

Ko govorimo z osebo z demenco, stojmo ali sedimo pred njo, zato da nas lahko opazuje. Govorimo nežno in ne povzdigujmo glasu. Delajmo kratke, preproste stavke.