Lovec pod ledom
Mogoče ga je videti. Skozi okence, veliko 40 x 40 cm, pogledati v kamro, kjer počiva v umetnem ledeniškem mrazu in mraku, star približno pet tisoč let. Seveda veste, o kom govorim. O znamenitem Ötziju, oziroma njegovi mumiji, ki so jo odkrili septembra pred dobrimi dvajsetimi leti pod ledenikom v Ötztalski dolini, na italijansko-avstrijski meji. Mumija je doživela vse mogoče preiskave in zagotovo drži, da lovec iz bronaste dobe, oblečen v kože različnih živali, nepremočljive čevlje, s kučmo na glavi, v nekakšni slamnati pelerini, ni umrl naravne smrti. V ramo ga je zadela smrtonosna puščica in mu prebila prsi, da je hitro izkrvavel. Na posebni razstavi, ki so jo odprli ob dvajsetletnici in jo podaljšujejo do 13. januarja 2012, najdemo tudi ugotovitve, da je bil star približno 45 let, da je bil modrook, menda je imel celo visok krvni tlak, kakšne so bile njegove bolezenske zasnove ... Če se odpravite na kakšen daljši vikend smučat v Dolomite, ste iz Cortine d'Ampezzo kaj hitro v Bolzanu. Muzej je zanimiv tudi za otroke. V Bolzanu se tudi dobro je, obožujejo in turistom kot spominek ponujajo lardo, prekajeno slanino, ki ji pravijo tudi krona južnotirolskih jedi. Tudi star pregovor pravi: »Mačka tako dolgo hodi na slanino, da slednjič ostane brez tačke.« No, jaz sem za spominek raje prinesla kis granatnega jabolka z napisano recepturo na steklenici, ki je nadvse primerna za nežne solate, ki jih pripravljamo za silvestrski bife ali za pozni novoletni zajtrk. Seveda je kis lahko lastnoročno narejeno novoletno darilo, če smo kam povabljeni, ali pa ga v okrasnih stekleničkah, lepo dekoriranega damo k pogrinjku vsakega gosta kot dobrodošlico.
Kis iz granatnih jabolk
Potrebujemo: 250 peščic granatnega jabolka (2 manjši ali zelo velik sadež), 60 g sladkorja, 400 belega vinskega kisa in košček ingverjeve korenine.
Granatni jabolki zgoraj klinasto zarežemo in razlomimo. Iztisnemo sok in peščičevje. Natehtamo 250 g peščic, jih damo v lonec, dodamo sladkor in kis, počasi segrevamo, da se sladkor stopi, zavreti pa ne sme.
Tekočino prelijemo v primeren kozarec, ga zapremo in počakamo vsaj teden dni, da dobi pravi okus. Čim dlje so zrnca v kisu, tem bolj intenziven je okus.
Solata »odtenki«
Za 4 osebe potrebujemo: 600 g zelenih listnatih solat (motovilec, radič, ledenka, mehka solata), 100 g kuhanega belega fižola, 1 strok česna, 1 šopek drobnjaka;
Preliv: kis iz granatnega jabolka ali dober zeliščni kis, deviško oljčno olje, sol, beli poper.
Solato očistimo, operemo in osušimo. Drobnjak narežemo. Strok česna prerežemo na pol in natremo notranjo stran posode. Solato denemo v skledo. Iz kisa, oljčnega olja, soli in popra naredimo preliv in ga zlijemo čez solato. Potresemo z drobnjakom. Če uporabimo suh drobnjak, ga dodamo k prelivu.
Sladica »v hipu«
Za 4 osebe potrebujemo: 600 g trdega ohlajenega jogurta, sok in peščice granatnega jabolka, 4 žličke medu, cimet.
Zmešamo jogurt, sok, med in cimet, nadevamo v kozarce in posujemo z granatnimi peščicami. Postrežemo s trdimi piškoti.