Več povpraševanja iz Avstrije
S 1. majem se je končalo sedemletno prehodno obdobje, v katerem so lahko države članice EU uveljavljale omejitve pri zaposlovanje delavcev iz držav, ki so se EU priključile leta 2004.
Kranj – Omejitve za slovenske državljane so veljale v Nemčiji in Avstriji, od nedelje pa se lahko slovenski delavci zaposlujejo prosto, brez delovnih dovoljenj, v vseh članicah in Švici. »Opažamo, da se je interes delodajalcev iz Nemčije in Avstrije opazno povečal. Večje povpraševanje po čezmejnem zaposlovanju je iz Avstrije, še največ s štajerskega območja, veliko objav prostih delovnih mest prihaja tudi iz Koroške in Tirolske,« odprtje trga ocenjuje Dragica Ribnikar, direktorica Območne službe Kranj Zavoda za zaposlovanje.
Avstrijce zanimajo delavci s področja kovinarstva (varilci, cevarji, upravljavci CNC strojev, oblikovalci kovin, kleparji, ključavničarji, monterji), zdravstva (medicinske sestre, negovalci), gradbeništva (zidarji, fasaderji, tesarji), občasno pa iščejo tudi voznike tovornjakov z vozniškim izpitom kategorij C in E. »Postopek zaposlitve slovenskih državljanov v Avstriji je podoben kot pri zaposlitvi domačinov. Naši delavci si naknadno pridobijo še davčno številko in bančni račun, pri čezmejnem delu pa si morajo v treh mesecih urediti tudi dovoljenje za začasno prebivanje,« pojasnjuje direktorica. Po zaključku delovnega razmerja morajo pridobiti še potrdilo o obdobju zaposlitve in zavarovanja v tujini (obrazec UI), s katerim lahko uveljavljajo tudi pravico do nadomestila. Pri reguliranih poklicih morajo to priznanje urejati predhodno.
Potencialni kandidati za zaposlitev se sprašujejo, ali imajo ob zaposlitvi v Avstriji (ali Nemčiji) enake pravice kot delavci v Sloveniji (plačano malico, prevoz na delo, regres, bolniški stalež ….). Ribnikarjeva odgovarja pritrdilno: »Z rednim delovnim razmerjem uživajo delavci vse pravice po avstrijski delovnopravni zakonodaji. Delodajalec jim plačuje prispevke za pokojninsko, invalidsko in zdravstveno zavarovanje ter vse drugo kot v Sloveniji. Še več. Delavec ima pravico do izplačila 14 plač, do letnega dopusta, nadomestila za bolniško odsotnost …«
Migracijski tokovi med Slovenijo in Avstrijo so bili že v preteklosti intenzivni, še posebno tam, kjer ni naravnih omejitev – Štajerska, Koroška, Prekmurje. Z odprtjem trga dela se pričakuje predvsem lažje zaposlovanje slovenskih delavcev v Avstriji, saj ne bo treba več izpolnjevati pogojev za zaposlitev tujca, poenostavili in zmanjšali pa se bodo tudi različni administrativni postopki. »Bistvenega odliva slovenskih delavcev z odprtjem trga kljub vsemu ne pričakujemo. Morda se bo v Avstriji zaposlilo več nekvalificiranih delavcev, ki so doslej težje pridobili delovna dovoljenja, tudi kvalificirane lahko privabijo višje plače. Pa vendar, tudi v Avstriji iščejo predvsem poklice oseb, ki jih primanjkuje tudi pri nas,« zaključi Dragica Ribnikar. Prosta delovna mesta v EU so objavljena na www.ess.gov.si/eures.