Bogo Filipič (Foto: Gorazd Kavčič)

Enovita razvojna agencija

Namesto treh razvojnih agencij bo na Gorenjskem po novem enovita Regionalna razvojna agencija Gorenjske. Ali bodo na ta način iztržili več evropskega denarja za razvojne projekte?

Pred tedni smo izbrali izvajalca razvoja turizma, vendar zaradi državne administracije z njim zopet ne moremo skleniti pogodbe.

»Kakšna bo organizacija, financiranje in delovanje nove agencije naj bi župani odločali na prihodnjih sejah, ko bomo dopolnjevali poslovni načrt v skladu z željami občin in tudi morebitne pokrajinske zakonodaje,« pojasnjuje dolgotrajno usklajevanje predstavnikov gorenjskih občin Bogo Filipič, direktor BSC Kranj, ki bo poleg Razvojne agencije Sora in Ragorja tvorila novo agencijo.

»Vsaka agencija opravi le dela, ki jih zmore, ni pa nujno, da so vse naše aktivnosti v regiji in za regijo, ker pač nimamo zagotovljenega stabilnega financiranja. Po drugi strani so si agencije včasih konkurenti na istih razpisih, kar bi želeli v prihodnje preprečiti. Po novem predlogu bi bilo lažje tudi zato, ker bi namesto sedanjih 28 v novi agenciji imeli vsaj 35 strokovnjakov, ki bi lahko še bolj pomagali občinam pri razvojnih projektih in pridobivanju dodatnih virov.« dodaja direktor. Organizacijsko bo nova agencija delovala podobno kot sedaj, jeseniški del bo specializiran za področje nalog okolja in prostora ter lokalnih potreb sedanjega območja, enako škofjeloški del, ki bo specializiran za projekte podeželja. Druge naloge bo prevzela osrednja ustanova v Kranju.

Premalo objavljenih razpisov

Do sedaj je država za razvoj regij razpisala za okoli štiristo milijonov evrov evropskega denarja, od katerih je Gorenjski uspelo pridobiti 35 milijonov oziroma devet odstotkov. »Iz naslova evropskega sklada za razvoj regij nam je v komaj dveh letih uspelo pritegniti v regijo več kot polovico denarja, namenjenega Gorenjski. Ob predpostavki, da bo kandidatura Gorenjske na razpis za športno turistično infrastrukturo uspešna, pa se bo realizacija približala 60 milijonom evrov. Ne pozabimo, da smo si pred dvema letoma za cilj zastavili črpanje sedmih do desetih odstotkov za Slovenijo razpisanega denarja iz evropskih skladov in ta cilj dosegamo,« vse glasnejše očitke in razočaranja o slabem črpanju denarja iz evropskih skladov zavrača Edita Granatir Lapuh, Filipičeva namestnica v BSC Kranj. Hkrati ugotavlja, da so resorna ministrstva v letu in pol razpisala malo denarja iz evropske strukturne politike oziroma so razpise objavili le na direktoratu za turizem gospodarskega ministrstva in službi vlade za razvoj pri razpisu za razvoj regij.

Poleg omenjenih projektov so v igri še strateški projekti Gorki, Gregor, Leader, štipendijska shema, čezmejni projekti, ki so vredni več kot osemdeset milijonov evrov nepovratnega denarja, sami projekti pa so vredni vsaj štirikrat toliko. V sodelovanju s šestimi občinami je agencija pred kratkim oddala vlogo v švicarski finančni mehanizem, kmalu bo možno čezmejno sodelovanje z Avstrijo.

Razvojni bum

V agenciji zagotavljajo, da bo v prihodnjih šestih mesecih nastal razvojni bum, saj bodo objavljeni razpisi, na katere že čakajo projekti, ki jih je agencija razvila v sodelovanju z občinami. Ob tem se zastavlja vprašanje, zakaj agencija še ni oddala vloge za projekt Gorki – projekt ureditve vodooskrbe, kanalizacije in čistilnih naprav na Gorenjskem. »Gorki smo uradno začeli pripravljati marca 2007, vendar so se v tem času akti, navodila in procedure na državni ravni spreminjale in ves čas tudi zamujajo. Prve julijske dni smo dobili nova navodila,« pojasnjuje Bogo Filipič, vodja projekta Gorki. Pritrjuje, da imajo težave pri naboru projektov, saj je Svet regije potrdil večje število investicij kot je denarja, okoljsko ministrstvo pa je predlog še nekoliko okrnilo.

Granatir Lapuhova pa opozarja na izvajanje prvega vseregijskega projekta – sonaravni razvoj turizma. Tudi na tem področju je bilo, po njenem mnenju, veliko narejenega, saj projekt postavlja temelje razvoja turizma: razvojno strategijo, strategijo trženja, razvoj treh regijskih turističnih produktov, ki vključuje ponudnike, nov bo spletni portal, agencija bo kandidirala tudi na razpis za ustanovitev Regionalne destinacijske organizacije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sobota, 7. januar 2017 / 15:29

Pašjon Iztoka Mlakarja

Bled – V četrtek, 12. januarja, ob 19. uri bo v Festivalni dvorani na Bledu predstava Iztoka Mlakarja Pašjon v režiji Vita Tauferja.

Objavljeno na isti dan


Gorje / ponedeljek, 22. september 2008 / 07:00

Prvi korak k moderni knjižnici

V Gorjah so v torek slovesno odprli prenovljeno knjižnico, v kateri je zdaj prostor tudi za računalniški kotiček.

Gorenjska / ponedeljek, 22. september 2008 / 07:00

Pojasnilo

V članku z naslovom Zelena povezava z jezerom, ki je bil objavljen 9. septembra, smo zapisali, da je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja komisija pripravila nov načrt za ureditev blejskega pa...

Zanimivosti / ponedeljek, 22. september 2008 / 07:00

Že deseti županov sprejem za novorojence

Radovljica - V ponedeljek so na Občini Radovljica pripravili že deseti letošnji sprejem za novorojence in njihove starše pri županu. Letos je tako radovljiški župan Janko S. Stuš...

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. september 2008 / 07:00

Inovatorji Acronija spet zlati

Med najboljšimi inovatorji na nacionalni ravni, ki so prejeli priznanja GZS, so inovatorji iz štirih gorenjskih podjetij.

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. september 2008 / 07:00

Mošt iz vreče v škatli

Na Matijovčevi kmetiji v Podbrezjah predelujejo sadje tudi v sladki mošt, ki ga polnijo v škatle s pet- in desetlitrskimi vrečami.