Varna soba še brez opreme
Soba za pogovore oziroma Soba belega medveda v Radovljici že vse od preselitve marca lani nima ustrezne opreme, ki sodiščem omogoča zaslišanje otrok, vključenih v sodne postopke.
Radovljica – Približno 15 mesecev je minilo, odkar se je Center za socialno delo (CSD) Radovljica (zdaj ena od enot CSD Gorenjska) preselil v nove prostore. Ravno toliko časa torej tamkajšnja soba za pogovore oziroma t. i. Soba belega medveda, ki so jo uredili že leta 2007, ne omogoča več sodišču, da v prijaznem okolju opravi zasliševanje otrok, ki sodelujejo v sodnih postopkih. V edino tovrstno varno sobo na Gorenjskem namreč ob preselitvi na novo lokacijo niso vgradili tudi videokonferenčne opreme, ne stare ne nove. Ker brez nje sodišče ne more zasliševati otrok za potrebe sodnih postopkov, vsa zaslišanja zdaj opravlja v Ljubljani. Kje se je zalomilo?
»Od selitve Sobe belega medveda na novo lokacijo je moralo naše sodišče že več zaslišanj mladoletnih oškodovancev opraviti v Ljubljani. Prej so vsa zaslišanja potekala v Radovljici, saj je bila soba za pogovore opremljena z ustrezno opremo, ob tem pa zelo udobna in prijazna do otrok. Razlog, zakaj ob preselitvi sobe niso preselili tudi obstoječe tehnične opreme, nam ni znan,« je pojasnila Janja Roblek, predsednica Okrožnega sodišča v Kranju, ki je pristojni ministrstvi za pravosodje ter delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti na ta problem že večkrat opozorilo. Kot je razložila Roblekova, je bila prejšnja soba opremljena s kamerami, snemalnikom in dlančnikom, preko katerega je sodnik ali sodni izvedenec, ki se je pogovarjal z otrokom, komuniciral z odvetniki, tožilci in drugimi osebami, ki so bili v ozadju skriti pred otrokom.
Pomočnica direktorice CSD Gorenjska Ivana Košir Erman je razložila, da so sobe za pogovore, opremljene z videokonferenčno opremo, projekt ministrstva za pravosodje. Ena od devetih takšnih sob po državi je bila tudi Soba belega medveda v Radovljici. Od lanske selitve na novo lokacijo so zato večkrat zaprosili pristojne na ministrstvu za namestitev tehnične opreme, vendar do realizacije še ni prišlo. »Seznanjeni smo, da potekajo medresorski pogovori na ravni ministrstev za pravosodje ter za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti glede delovanja teh sob – kje bodo, kdo bo upravljal tehnična sredstva v teh sobah, tu so še kadrovska in finančna vprašanja. Točnega odgovora, kdaj bo Soba belega medveda ponovno tehnično opremljena, vam zato ne moremo podati,« je Košir Ermanova odgovorila na naše vprašanje.
Na pravosodnem ministrstvu so pojasnili, da so se ravno prejšnji mesec z ministrstvom za socialne zadeve dogovorili, da v delujoče stanje vzpostavijo videokonferenčne sisteme na vseh lokacijah, ki tovrstno storitev potrebujejo. Analizo stanja obstoječe videokonferenčne opreme bo zunanji izvajalec začel izvajati v začetku avgusta, potekala pa naj bi do šestdeset delovnih dni, s pomočjo zunanjega izvajalca pa bodo znova vzpostavili njihovo delovanje, ki bo prilagojeno novemu centralnemu sistemu upravljanja videokonferenc. Ob tem bodo preverili in po potrebi svetovali tudi glede vzpostavitve varnih komunikacij z novim centralnim sistemom, ki so ga šele maja letos vzpostavili na ministrstvu za javno upravo in je nadomestil zastarel sistem iz leta 2010. To je tudi pogoj za vnovični zagon in testiranje videokonferenčnega sistema v sobah za pogovore, so poudarili na ministrstvu, ki bo poskrbelo tudi za usposabljanja vseh referentov, ki bodo morali skrbeti za upravljanje videokonferenčnih sistemov na lokacijah.
»V okviru teh aktivnosti bomo zagotovili tudi prenos videokonferenčnega sistema s stare lokacije na novo lokacijo v Radovljici, vključno s preverjanjem komunikacij in testnim zagonom storitve, torej videokonferenčne povezave s sodiščem kot prioritetno aktivnost,« zagotavljajo na pravosodnem ministrstvu.