Policisti svarijo pred ropi
V dnevih pred prazniki, posebej božično-novoletnimi, se precej poveča aktivnost roparjev, so opozorili s Policijske uprave Kranj.
Kranj - »V predprazničnem času kljub recesiji občani bistveno več trošijo, zato tudi bančne ustanove razpolagajo z bistveno več gotovine kot običajno, česar se zavedajo tudi storilci kaznivih dejanj. Na Gorenjskem bomo sicer v teh dneh močno povečali prisotnost uniformiranih policistov in kriminalistov v okolici bančnih ustanov, a bi radi k previdnosti spodbudili tudi same banke. Zato smo jim v teh dneh poslali preventivno sporočilo, v katerem jih pozivamo k povečani pozornosti v prazničnih dneh in k samozaščitnim ukrepom,« pojasnjuje vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Kranj Boštjan Lindav.
Zadnji oboroženi ropi pošt po Sloveniji so pokazali, da si roparji za tarče najraje izberejo denarne ustanove, v katerih v izmeni dela samo eden ali dva uslužbenca. Navadno gre za bolj odmaknjene stavbe, slabo tehnično varovane. Roparji si izbrane objekte praviloma predhodno ogledajo in si izdelajo načrt umika. Najbolj kritičen čas je neposredno pred koncem poslovanja za stranke. Lindav ob tem poudarja, da so v teh dneh varnostno zahtevni tudi odvozi gotovine iz velikih trgovskih centrov: »V preteklih letih je bilo konec decembra kar nekaj ropov nad varnostniki, ki so odvažali gotovino.«
Po izkušnjah kriminalistov lahko denarne ustanove z dobro varovanim objektom učinkovitost roparskih napadov precej zmanjšajo, a morata biti tehnična zaščita objekta in »tihi« alarm za prenos signala do intervencijskega mesta izvedena strokovno in brezhibno. »Bolj je denarna ustanova varovana, manj je možnosti, da bo tarča ropa,« razmišlja Lindav in opozarja, da je treba tudi zaposlene usposabljati za primere oboroženih ropov. Dosledno ravnanje po predpisanih pravilih namreč prispeva k varovanju človeških življenj in znižuje materialno škodo.
Če ste žrtev roparja, se ne upirajte. Raje si natančno zapomnite njegov videz, postavo, starost, stil oblačenja, izrečene besede, naglas, narečje in druge podrobnosti. Pozorni bodite na posebnosti obraza, las, ušes, rok, na govorne napake in način hoje. Po napadu opazujte, kam in kako je storilec pobegnil. S klici na pomoč pripravite mimoidoče, da sodelujejo pri zasledovanju. Nikakor ne spreminjajte kraja dogajanja, priče pa prosite, da počakajo do prihoda policije, morda bi lahko posredovali pomembne informacije. Če se sami odločite za zasledovanje storilca, pazite predvsem na lastno varnost, zlasti pomembno pa je, da o ropu takoj obvestite policijo na številko 113.