Modernizacija slovenskih žičniških naprav poteka počasneje, kot bi želeli žičničarji in predvsem smučarji. (Foto: Gorazd Kavčič)

Stare žičnice naj bi bile varne

Povprečna starost žičniških naprav v Sloveniji je približno 23 let, po novem pravilniku o tehničnih pregledih pa bodo poleg drugih strožjih pregledov v prihodnjem letu posebne pozornosti deležne žičnice, zgrajene pred letom 1976, in vlečnice, zgrajene pred letom 1971.

Inšpektorji, ki izvajajo nadzor na naših smučiščih, so v zadnji sezoni največ opozoril in glob izdali na račun nezavarovanja nevarnih mest ter območij zasneževanja, nenameščenih tabel s pravili FIS na vstopnih mestih na žičniške naprave pa tudi zaradi neustreznega števila reševalcev in nadzornikov.

Ljubljana, Kranj – Po podatkih Direktorata za železnice in žičnice na Ministrstvu za promet, ki so jih pridobili na osnovi podeljevanja dovoljenj za obratovanje žičniških naprav, je v Sloveniji na 93 smučiščih 225 žičniških naprav. Od tega je 66 vzpenjač, nihalk, krožnih kabinskih žičnic in sedežnic ter 159 vlečnic. Edina nova naprava, štirisedežnica Pungart, se v letošnjem letu gradi na Kopah, večja investicija pa poteka tudi na Veliki planini, kjer se izvaja namestitev novega pogonskega sklopa in krmiljenja na nihajni kabinski žičnici.

»V letošnjem letu je ministrstvo podelilo že trideset dovoljenj za žičniške naprave, do konca prihajajoče zimske sezone pa naj bi jih podelili še petdeset do šestdeset. Poleg dovoljenj za obratovanje žičniških naprav je Ministrstvo za promet podelilo tudi štirinajst dovoljenj za obratovanje smučišč, pričakujem pa, da bi jih do konca sezone podelili še okoli deset, kar je odvisno tudi od vremenskih razmer,« pravi generalna direktorica Direktorata za železnice in žičnice pri Ministrstvu za promet Nina Mauhler in dodaja, da so pri ministrstvu uveljavili pravilnik o tehničnih pregledih žičniških naprav, za prihodnje leto pa pripravljajo zakon o spremembah za prevoz oseb.

Nov pravilnik o tehničnih pregledih žičniških naprav opredeljuje tudi izvajanje posebnih pregledov žičniških naprav glede na njihovo starost. »To pomeni, da se bodo prihodnje leto do 30. novembra najprej pregledovale žičnice, zgrajene pred letom 1976, in vlečnice, zgrajene pred letom 1971, do 30. novembra 2013 se bodo pregledovale žičnice, starejše od petnajst let, ki obratujejo tudi v poletni sezoni, do novembra leta 2014 pa še vse druge naprave, starejše od 15 let,« pravi inšpektor za žičniške naprave in smučišča pri Prometnem inšpektoratu Republike Slovenije Samo Tofant.

»Starost žičniških naprav ni merilo varnosti, merilo je, kako so vzdrževane in obnavljane. S pomočjo države in evropskih sredstev je bilo v Sloveniji v zadnjih letih zgrajenih kar nekaj novih modernih žičniških naprav. Tako na žičničarje mnogokrat leti neupravičen očitek, da so žičnice muzej,« pravi predsednik Združenja slovenskih žičničarjev Srečko Jesenšek in opozarja na pogoje poslovanja naših žičničarjev. »Če pogledamo v druge alpske države, tam država izdatno pomaga pri graditvi žičniške infrastrukture, ki je seveda pogoj za razvoj drugih gospodarskih dejavnosti na področju turizma. Na žalost je ta model v Sloveniji še premalo uporabljen, zato je tudi stanje takšno. Vendar pa poudarjam, da s tem ni ogrožena varnost prevoza na žičnicah, ampak predvsem udobje,« poudarja Jesenšek, Gorazd Berač s sektorja za žičnice pa dodaja, da se je povprečna starost žičniških naprav v Sloveniji v zadnjih letih s približno 28 znižala na okoli 23 let.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Janez Per,

vodja Alpskega kvinteta, občinski nagrajenec

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 29. december 2022 / 18:38

Register kmetijskih gospodarstev ne deluje

Kranj – Z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so sporočili, da aplikacija za vodenje registra kmetijskih gospodarstev od 30. decembra do 20. januarja ne bo delovala. V tem času bodo a...

Gospodarstvo / četrtek, 29. december 2022 / 18:37

Iz tujine dobro skrbi za gozdove

Čeprav Otokar Pogačnik, (so)lastnik posestva Krumperk, živi v tujini, dobro skrbi za gozdove.

Rekreacija / četrtek, 29. december 2022 / 18:35

Glasovi kolesarji v letu 2022

Panoramski kolesarji smo se letos potepali na petih izletih in skupno z različnimi skupinami na njih preživeli 23 dni. V maju smo z barko pluli po kvarnerskih otokih. V drugi polovici maja je bilo...

Zanimivosti / četrtek, 29. december 2022 / 18:33

Priljubljeni praznični paneton

V nekem obdobju svojega življenja Šenčurjan Andraž Bajželj ni natanko vedel, kam ga bo zanesla pot. Potem je odkril peko z drožmi in danes je okus njegovega panetona s čokolado takšen, da ga lahko opi...

Kamnik / četrtek, 29. december 2022 / 18:32

Vodni sistem je občutljiv

V teh dneh se zaključuje projekt Mreža vodnih poti v Kamniško-Savinjskih Alpah, namenjen ozaveščanju o pomenu ohranjanja čiste pitne vode in premišljenemu razvoju turizma..