![](/images/20111220/312209991-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Davki, cene, moda in natakarji (2)
S seboj smo imeli tudi intelektualno razpoloženo ljubiteljico mode. Našo Urško. Saj ne, da je niso zanimale univerze, pa tudi Alcatraz. V San Franciscu se je hotela peljati s Cable Carom, znameniti Golden Gate Bridge pa ji je na usta pričaral osupel nasmeh. Kasneje jo je navdušil tudi Los Angeles z Venice Beach, ki jo lahko vidimo v številnih filmih in je znana po umetnikih, skejtarjih, odprtem fitnesu, se po njej sprehajajo znane osebnosti, ljudje čakajo, 'da jih bo kdo odkril', a največji spontani krik radosti iz njenih ust smo doživeli prvi dan v San Franciscu na Union Squaru, ko je pred seboj zagledala veliki nakupovalni center Macy's. Seveda bi se zlagala, če bi rekla, da s svojo nakupovalno navdušenostjo ni okužila tudi ostalega dela ženske ekipe, celo moška sta za trenutek podlegla, pa še tu se je njuna pot zaključila v Nikovi trgovini v stilu 'dober dan, aha, moška oblačila so v drugem nadstropju, hvala in adijo'. Babnice smo mimogrede pokukale še v znamenito trgovino s spodnjim perilom Victoria's Secret.
Cene oblačil in obutve so v večini primerov precej podobne našim, a je kar nekaj časa trajalo, da smo se navadili, da so napisane brez davka, kar pomeni, da za realno ceno izveš na koncu pri blagajni. Osebno so me očarali tako imenovani kotički za kozmetiko, ki je imel vsak svojo vizažistko, določena njihova kozmetika pa je v primerjavi s ceno na evropskem trgu nesramno poceni. Zato pa hrana pri njih ni ravno najcenejša, sploh če te vsakodnevno ne zanimajo hamburgerji za dva dolarja, ampak bi si kupil recimo kakšen jogurt, ki vsaj po okusu spominja na našega. O tem, da je borovničev dobesedno modre barve, sploh ne bi izgubljali besed. Tako pač je: zdravo je povsod drago.
Podobno je v restavracijah. Poleg dodatnega davka na računu obstaja še nenapisano pravilo, da je napitnina za strežbo deset, dvajset odstotkov končne cene. To pa malce jezi prijatelja Igorja, ki tam živi že dalj časa. Pove, da se velikokrat zgodi, da moraš sam opraviti naročilo za šankom in potem še počakati nanj. Dobesedno sam sebe postrežeš. Je že res, da nekateri natakarji ne dobijo plač, temveč je napitnina njihova plača, vendar po Igorjevi slovenski logiki opraviš natakarjevo delo, potem mu pa še plačaš zanj. Pravzaprav po kakršnikoli logiki opraviš večino njegovega dela.
(Se nadaljuje)