Nova osamosvojitvena monografija
Avtor poglavja o dogajanju na Gorenjskem se osredotoča na spopade, ki so potekali na letališču Brnik in na mejnih prehodih.
Kranj – Gorenjski muzej in Vojaški muzej Slovenske vojske sta v Renesančni dvorani Mestne hiše v Kranju organizirala predstavitev monografije Vojaška obramba Slovenije 1990 – 1991. Delo popisuje vojaško dogajanje v času slovenske osamosvojitvene vojne leta 1991, prikaže pa tudi potek dogodkov, ki so pripeljali do spopadov, ter priprave nanje.
Kot je razložil urednik monografije dr. Tomaž Kladnik, je knjiga rezultat štiriletnega dela, poglavja pa so razdeljena po slovenskih pokrajinah, kjer so potekali spopadi. Knjiga želi razjasniti čim več takratnih dogodkov, pomembnih pri nastanku naše države, pri tem pa so avtorji skušali zajeti čim več razpoložljivih virov: arhiv, že izdano literaturo ter pričevanja udeležencev, tako poveljnikov in vojakov kot tudi civilistov. Pomemben vidik knjige je prikaz transformacije vojske bivše države in reorganizacija Teritorialne obrambe (TO).
Avtor poglavja o dogajanju na Gorenjskem Rok Filipčič se osredotoča na spopade, ki so potekali na letališču Brnik, na mejnih prehodih, pa tudi drugod po Gorenjski. Takratni poveljnik Gorenjske pokrajine TO, brigadir Peter Zupan je izpostavil pomembnost dejstva, da TO ni predala orožja, ter opozoril na moralne dileme izvrševanja ukazov za bojno udejstvovanje med vojaki, ki so prej združeni čez noč postali nasprotniki. Tedanji načelnik republiškega štaba TO, general Janez Slapar se je zahvalil za novo knjigo ter dejal, da je na proces osamosvajanja treba gledati celovito. Muzejska svetovalka Monika Rogelj pa je zaključila z besedami, da vsaka takšna knjiga predstavlja pomemben prispevek o naši zgodovini in podlago za nadaljnje raziskovanje.