Brez inovacij ni prihodnosti
Če se podjetje spreminja počasneje od okolja, je to znak, da bo propadlo, so poudarili na dnevu inovativnosti, ki ga je minuli četrtek pripravila kranjska družba Iskratel.
Kranj – »Brez inoviranja, brez prilagajanj, iskanja novih rešitev in pristopov v poslovanju je danes vsako podjetje, tudi če uspešno posluje, obsojeno na smrt ali vsaj stagnacijo,« je glavni direktor Iskratela Željko Puljić povedal na okrogli mizi Bodi inovativen in zmagaj, ki je minuli četrtek potekala v okviru Iskratelovega Dneva INovativnosti – Bodi !N. Inovativnost je zato po Puljićevih besedah tudi del kulture največjega slovenskega IKT-podjetja, ki si želi tudi s takšnimi dogodki, kot je bil Dan inovativnosti, postati ambasador inovativnosti in prispevati k razvoju slovenskega gospodarstva in družbe.
Enakega mnenja so bili tudi ostali udeleženci okrogle mize Tomaž Lanišek iz Knauf Insulationa, Miha Valentinčič iz Petrola, Darja Ferčej Temeljotov iz Leka in Tilen Travnik iz podjetja D.Labs. »Če se podjetje spreminja počasneje kot okolje, je to znak, da bo propadlo. Treba je torej poznati okolje, ki nas prisili v iskanje inovativnega poslovnega modela,« je na primer dejal Valentinčič in dodal, da so morali zaradi tega tudi v tako velikem in uspešnem sistemu, kot je Petrol s pet tisoč zaposlenimi in 5,5 milijarde evrov letnih prihodkov, v preteklosti spreminjati kulturo podjetja.
Po besedah Tilna Travnika pa je inoviranje danes tako kot marsikaj drugega, kar se dogaja v podjetju, predvsem ekipno delo, medtem ko so včasih inovatorji ideje razvijali večinoma sami, zato te največkrat tudi niso bile uspešno uporabljene na trgu. »Bojazen, da bomo na trg prišli s premalo izdelano idejo, s premalo dovršenim izdelkom, je sicer največja zavora inoviranja,« je dodal.
»Spodbudno delovno okolje in kultura v podjetju sta temelj za razvoj inovativnosti pri zaposlenih,« pa je povedala direktorica sektorja za kadre in korporativno komuniciranje v Iskratelu Jelica Lazarević Lajovic, ki je skupaj z upravljavcem inovacij v podjetju Gregorjem Smolejem gostom predstavila Iskratelovo inovativno okolje. Inovativnost spodbujajo z različnimi aktivnostmi – od sistemske obravnave idejnih predlogov, srečanj za »vžig kreativnosti« in usmerjenih inovacijskih kampanj do (ne)denarnega nagrajevanja, sta izpostavila.
Na dnevu inovativnosti je Iskratel gostil več kot dvesto obiskovalcev iz vse Slovenije, med drugim so približno stotim dijakom in študentom predstavili utrip podjetja, njegovo skrb za razvoj kadrov in sodelovanje z mladimi, inovativne prakse, Iskratelov Startup program in proizvodnjo. Poleg širjenja pomena inovativnosti so jih obenem opozorili na pomen inženirskih poklicev, kar je tudi namen vseslovenskega projekta Inženirke in inženirji bomo!, katerega partner je kranjska družba.