Navala pri zaposlovanju ni
Na Gorenjskem je 2300 mladih do trideset let brezposelnih. Kdor jih bo zaposlil, mu dve leti ne bo treba plačevati socialnih prispevkov. Navala delodajalcev kljub temu ni.
Kranj – Z začetkom meseca je začel veljati zakon o intervencijskih ukrepih na področju trga dela, po katerem bo delodajalec, ki bo za nedoločen čas zaposlil mlado brezposelno osebo, v celoti oproščen plačila prispevkov. Pogoji so: mladi do 30 let, ki so vsaj tri mesece v evidenci brezposelnih oseb, in zaposlitev za dve leti za nedoločen čas. Če delodajalec predčasno prekine pogodbo o zaposlitvi, mora plačati vse prispevke za nazaj, če redno odpoved poda zaposleni, posledic za delodajalca ni.
Na Gorenjskem je potencialnih kandidatov v evidenci brezposelnih kar 2295 ali 26 odstotkov vseh brezposelnih v regiji (8834). V državi je trenutno 118.721 brezposelnih, 7,36 odstotka je med njimi Gorenjk in Gorenjcev.
Cilj so zaposlitve za nedoločen čas
Med mladimi brezposelnimi je 467 oseb brez izobrazbe, sledijo gimnazijski maturanti (233), ekonomski tehniki (209), frizerji (68), prodajalci (54), vzgojitelji predšolskih otrok (42) in turistični tehniki (39). »Intervencijski zakon bo pospešil zaposlovanje mladih za nedoločen čas, sicer pa delodajalci niso čakali na uveljavitev zakona, temveč so koristili druge ukrepe aktivne politike zaposlovanja,« pravi Drago Perc, direktor kranjske območne službe Zavoda za zaposlovanje.
V regiji se je v enem letu iz evidence brezposelnih odjavilo 1810 mladih, na ministrstvo za delo pa so prepričani, da bi lahko tudi zaradi tega ukrepa namesto dvajset tisoč novih zaposlitev (od tega devetdeset odstotkov za določen čas) na novo zaposlili 25 tisoč mladih (sedem tisoč za nedoločen čas).
Več služb za vse z gospodarsko rastjo
V nekaj gorenjskih podjetij smo vprašali, ali bodo koristili ukrep in ali je spodbuden. »Večina zaposlenih v Domelu je iz okolice, največ zaposlujemo štipendiste,« pojasni Štefan Bertoncelj, direktor Domela Holdinga, in nadaljuje: »Vsako spremembo, ki pozitivno vpliva na gospodarstvo, pozdravljamo. Zaposlovanje, tudi mladih pa se bo povečalo, ko se bodo izboljšale razmere in bo več investicij.«
V Goodyear Dunlop Sava Tires pozdravljajo spodbude zaposlovanja mladih, saj so glede na trenutno gospodarsko situacijo koristne: »V skladu z našo korporativno kulturo poudarjamo kompetentnost kandidatov s strokovnega vidika, zato zakon v tem pogledu nima vpliva na naše zaposlovanje.«
»Zagotovo zakon blažilno deluje na mlade v primerjavi s starejšimi, saj je bolj ugodno v službo vzeti mlajše kandidate,« pravi Marjan Pogačnik, direktor Iskre Mehanizmov, in takoj doda, da bo učinek zakona minimalen: »Še najbolj bi ga lahko uporabili pri zaposlovanju na manj zahtevna dela, pri bolj zahtevnih delih so večji problem kompetence in osebnostne lastnosti kandidata.« Peter Dular, menedžer za razvoj kadra v Acroniju, pravi, da zaposlovanje temelji na potrebah proizvodnje, ne na spremembah zakonodaje: »Vsaka spodbuda je dobrodošla, vendar na našo politiko zaposlovanja ne bo bistveno vplivala.«