Pridelamo samo za zajtrk
Samooskrba z zdravo slovensko hrano je eden od ciljev SLS Radovana Žerjava, ki je na Šmarjetni gori predstavil ekipo kandidatov za poslance z Gorenjskega.
Šmarjetna gora - Hrana je strateško vprašanje države, je dejal predsednik SLS Radovan Žerjav. Žal za sedaj pridelamo le za zajtrk, cilj prihodnjega mandata je pridelati dovolj za kosilo, v prihodnje pa tudi za večerjo. Dotaknil se je tudi vprašanja Mercatorja, ki predstavlja enega od ključnih dejavnikov preskrbe Slovenije z domačo hrano. Pri iskanju strateškega partnerja za Mercator je treba dati prednost tistemu, ki bo podpiral samooskrbo in omogočal razvoj slovenske kmetijske in živilske predelovalne industrije. Glede razbremenitve slovenskega gospodarstva, stranka zagovarja znižanje davka od prihodka pravnih oseb na 15 odstotkov, kar bo omogočilo reinvestiranje. Podpirajo poenostavitev davčne politike in uveljavljanje davčnega pavšala za tista podjetja, ki imajo več zaposlenih za nedoločen čas. Nasprotujejo pa davčnim blagajnam. Davčne oaze se jim zdijo etično nesprejemljive, zato so tudi predlagali zakon o preprečevanju pranja denarja. Ni prav, da se nekateri iz pohlepa izognejo plačevanju davkov tako, da poslujejo v davčnih oazah, doma pa terjajo vrhunsko zdravstvo, šolstvo, komunalno opremljenost, medtem ko drugi državljani korektno plačujejo davke doma, meni Žerjav.
Radovan Žerjav je poudaril, da ima Gorenjska dobro izbiro kandidatov (med njimi tudi dva aktualna in dva nekdanja župana). Marko Zupančič, Meta Pazlar, Barbara Avčin Tržan, Franc Čebulj, Meri Lavrič, Helena Lenčka Polajnar, Igor Draksler, Mihael Prevc, Peter Svetina in Jurij Kavčič so nanizali vrsto problemov, ki se jih mora lotiti nova vlada. Med njimi so: enakomeren razvoj mesta in podeželja, obnovljivi viri energije in zelena delovna mesta, poenostavitev postopkov pri državnih organih in odprava birokratskih ovir, ki zavirajo normalen gospodarski in prostorski razvoj, izboljšanje učinkovitosti in znižanje stroškov javnega sektorja, prevetritev zakonodaje na področju zagotavljanja poplavne varnosti, posodobitev državne cestne infrastrukture, bolj življenjski prostorski načrt, ki bo (o)hranil podeželje, decentralizacija Slovenije, samooskrba s hrano in energijo in še vrsta konkretnih predlogov za posamezna gorenjska območja.