Dolg seznam sumov nepravilnosti
Merkur je objavil povzetek poročila revizije poslov, ko je podjetje vodil Bine Kordež. Seznam sumov nepravilnosti je dolg, sum oškodovanja merijo čez 250 milijonov evrov.
Naklo – Revizorji Deloitte so pregledali poslovanje Merkurja v času od 1. januarja 2007 do 30. junija 2010 oziroma preverili vse posle, ki jih je poslovodstvo z Binetom Kordežem na čelu sklenilo z družbami Merfin in HTC pa tudi vse kreditne in druge posle z bankami ali drugimi institucijami, opcijske pogodbe in druge zadeve. Skupno sumijo, da je bilo nakelsko podjetje oškodovano za več kot 250 milijonov evrov.
Največji sum oškodovanja gre na račun posla s HTC Dva (danes v stečaju) v višini 189 milijonov evrov, pri katerem je HTC Dva posojilo Merkurja v tej višini z dokapitalizacijo delno vrnil Mersteelu, delno izplačal dobiček Merfinu, delno financiral Factor leasing, da je kupil HTC Dva, in podobno. Revizorji so za kup sumov uporabili izraz prevarantsko računovodsko poročanje. »Merkur je financiral poslovanje Merfina, Gradisa, Factor Leasinga, HTC Dva, Alposa, Gorenja, Rent A in drugih družb, ki so bile posredno ali neposredno povezane z odkupom delnic Merkurja,« so v poročilo zapisali revizorji Deloitte.
Tedanja uprava Merkurja je realizirala tudi kup poroštev za posojila različnim družbam, rezultat vseh pa je bila korist za Merfin ali napihovanje bilanc Merkurja oziroma odvisnih družb. Na negospodarno ravnanje kaže tudi nakup lastnih delnic Merkurja od Mersteela, saj jih je poslovodstvo preplačalo za deset milijonov evrov, enako so preplačali tudi delnice Save, ki so jih kupili od NFD.
Obstaja tudi sum oškodovanja Merkurja pri preprodaji trgovskih centrov, v poročilu izrecno omenjajo le kranjskega na Primskovem. S preprodajo je Merfin izplenil devet milijonov evrov. Komentar revizije in tekoče poslovanje sedanjega predsednika uprave Blaža Pesjaka objavljamo na strani sedem.