Cesar s plesnijo
Če bi vprašala, kaj imata Karel Veliki, ki je vladal 46 let, od 768-814, in plesen skupnega, bi me marsikdo gledal postrani. Frankovski kralj, katerega kraljestvo in pozneje cesarstvo je segalo od današnje Andore čez celo Francijo in velik del Nemčije, je namreč izredno cenil sir. O tem piše njegov prijatelj in biograf, menih Einhard. Razumni vladar se je v svoji vedoželjnosti obdal z modreci in pesniki, po drugi plati pa dve desetletji kruto iztrebljal poganske Sase, ki so zavračali krščansko vero. Sicer pa je Karel Veliki ljubil razkošno življenje. Einhard beleži, da so na dvor v Aachnu dvakrat na leto morali pripeljati dva hlebčka roqueforta, ki ga je vladar najraje užival s sadjem iz lastnih sadovnjakov.
Roquefort, imenovan kralj sirov, naj bi po legendi začeli izdelovati pred več kot dva tisoč leti. Mlad pastir je na planoti zagledal nenavadno lepotico in odšel za njo, v pečini pa pustil kos kruha, namazan z ovčjo skuto. Dekle se je razblinilo, razočarani pastir pa se je vrnil v pečino in lačen ugriznil. Okus je bil nenavaden, a mamljiv! ... Roquefort po strogih pravilih še vedno delajo iz surovega neposnetega mleka ovc pasme lacaune in še vedno v pečinah okoli kraja Roquefort v južni Franciji.
Tu naj bi se v davnini mudil tudi Karel Veliki. Kadar je potoval po cesarstvu, ga je obdajalo številno spremstvo. Imel je 18 zakonskih otrok s petimi ženami, o nezakonskih pa krožijo nepotrjene zgodbice. Leta 799 je rešil ranjenega papeža Lea III., ki naj bi mu v zaroti rimskega plemstva izrezali jezik in izkopali oči. Leto pozneje ga je hvaležni Leo III. v Rimu okronal za cesarja. Proti koncu svojega vladanja je zvečine preživel v Aachnu, saj je nadvse ljubil termalne kopeli. Njegov prestol še vedno lahko občudujemo v izjemni aachenski božjepotni katedrali, katere del je tudi kapela, ki jo je velel zgraditi.
Špageti z roquefortom
Za 4-6 oseb potrebujemo: 500 g polnozrnatih špagetov, 4 majhne hruške, olupljene in narezane na tanke rezine, 200 ml vina ali zelenjavne juhe, 4 žlice oljčnega olja, 2 žlici masla, 2 rdeči čebuli, zrezani na kolobarčke, 1 strok česna, 100 g grobo sesekljanih orehov, 1 pest origana, 2 žlici limonovega soka, 150 g roqueforta, sol, poper po okusu.
Špagete skuhamo po navodilu in na zob. V kozici segrejemo olje in maslo in pražimo čebulo in česen 3 minute. Dodamo orehe, origano, limonov sok, hruške in 4 žlice vode, v kateri so se kuhali špageti, nadrobimo v kozico roquefort in mešamo na majhnem ognju, da se sir stopi. Solimo in popramo ter omako zmešamo s špageti. Postrežemo na ogretih globokih krožnikih.
Namaz z roquefortom
Za 4 osebe potrebujemo: 100 g roqueforta, 80 g brez maščobe popraženih in sesekljanih lešnikov, 50 g mehkega masla, 50 g kisle smetane, 1 šopek bazilike.
Baziliko stremo v terilniku. Roquefort pretlačimo skozi sito. Maslo penasto umešamo, mu dodamo smetano, sir, dve tretjini lešnikov in baziliko. Začinimo. Primerno posodo splaknemo z vodo, damo vanjo namaz, rahlo potlačimo, in damo za 4 ure v hladilnik. Zvrnemo na krožnik in okrasimo s preostalimi lešniki. Pa dober tek!