Sporočilo za starše šolarjev (3)

Me je pobarala neka mamica, če je meni res vse tako všeč, kar se dogaja v šolah.

Ni mi všeč. Nosimo pa odgovornost vsaj trije vpleteni. Šolniki, starši in otroci. Meni ni všeč devetletka. Prepričana sem, da bi lahko otroci imeli še vedno eno leto otroštva v vrtcu ali doma in imeli pripravo na šolo po starem. S tem ni bilo nič narobe. Zato se mi zdi, da je bila to nepotrebna sprememba. Kateri razlogi vse stojijo za tem, lahko navadni smrtniki samo ugibamo. Vedno pa je v igri tudi denar. O tem smo lahko prepričani. Izračunajte samo vsoto šolskih pripomočkov za prvi razred, pa vam bo jasno, kdo je zaslužil. Korist otrok je na tridesetem mestu, ko se politika vmeša v stroko. Ampak devetletko imamo. To je dejstvo. Kot starš imam dve možnosti. Da otroka čim bolj pripravim nanjo in pri tem ne dajem negativnih sporočil. Ali pa jamram, kritiziram in sejem to naokrog. Vsekakor bi lahko takšno negativno seme padlo tudi na mojega otroka. In bi raslo in raslo in povzročalo največ težav njemu samemu. To lahko primerjam z usmerjenim izobraževanjem, katerega dijakinja sem bila sama. V srednji zdravstveni šoli smo se bolj učili matematiko kot strokovne predmete. Na praksi smo bili bolj nebodigatreba in delovna sila, kot bi se res naučili kaj potrebnega za delo. No, če si imel srečo, si mogoče naredil tudi kaj bolj strokovnega, kot je nega. Čeprav je nega bolnika zame zelo pomembna in je prav, da smo jo vadili in vadili. Tako smo se učili tudi odnosa do bolnikov. Vendar po štirih letih si moral v bolnišnici storiti še kaj drugega. In številni dijaki usmerjenega izobraževanja so v prvih mesecih in letih delovne dobe stali kot vesoljčki sredi neznanega sveta. Sistem ni pripravil ljudi na delo, ampak je bil namen nadaljnji študij, kar pa spet ni bilo dostopno niti zaželeno za vse. Že prej in vmes in potem so bili veliki pomisleki, ali je usmerjeno izobraževanje res koristno. Pa so ugotovili, da ni in so ga ukinili. Me je sistem zaznamoval? Ni. Zato tudi devetletka sama ne more in ne sme biti izgovor, da gre nekemu otroku slabše kot drugim. Treba se je prilagoditi in se naučiti preživeti. Naši otroci bodo ti dve spretnosti še kako potrebovali.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / torek, 7. februar 2023 / 09:03

Aktivne počitnice

Ta teden na zimskih počitnicah uživajo tudi šolarji na Gorenjskem. Dolgčas zagotovo ne bo nikomur, saj jim je na voljo pester nabor počitniških aktivnosti.

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 11. marec 2021 / 23:54

Rešili več kot tisoč žab

V deževnem petkovem večeru je okoli sedemdeset prostovoljcev na cesti pod Joštom pomagalo žabam, da so varno odskakljale do svojih mrestišč.

Zanimivosti / četrtek, 11. marec 2021 / 23:52

Med korono našel nov hobi

Igor Jamnik iz Žabnice se je v času epidemije naučil izdelovati okrasne cvetlične lonce iz betona, ohranja pa tudi ljubezen do glasbe – tako kot njegova žena Marija.

Kranj / četrtek, 11. marec 2021 / 23:47

Evropski denar za obnovo stanovanj

Mestna občina Kranj lahko pri načrtovani prenovi neprofitnih stanovanj na Planini računa tudi na izdatno pomoč Evropske unije in države.

Kamnik / četrtek, 11. marec 2021 / 23:46

Navdih našli v klariški opatinji

V Mekinjskem samostanu razvijajo blagovno znamko Doroteja, ki bo združevala lokalne izdelke in spominjala na preprostost iz preteklih dni.

Izleti GG / četrtek, 11. marec 2021 / 23:40

Kam na samoten spomladanski potep

Pomlad nas je presenetila nekaj tednov prezgodaj in iz doline prepodila še zadnje ostanke mrzle zime, ojužila snežne gorske kapice in na sonce zvabila tudi tiste zapečkarje, ki so se v hla...